Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заредени сме с ракети, на прицел са градоносните облаци

Снимка: ИАБГ


"Никога като тази година не сме били така добре осигурени от гледна точка на ракети.

Тази година получихме най - много ракети откогато и да било. И всички ракетни площадки са заредени с максимума, който се полага по изискванията на служба КОС, от 30 противоградови ракети. И отделно имаме един много сериозен резерв, много сериозен.

Така че, сме изключително добре заредени и готови за работа."

Това заяви пред Радио Пловдив ръководителят на полигона за борба с градушките край Поповица Никола Ковачев.

"Природата вижда колко добре сме подготвени и затова в нашия район все още няма такива процеси, защото знае, че ще стреляме сериозно", шегуват се Ковачев и колегите му. 

Непредсказуемото време

Не си спомням температурите в края на месец май да са били толкова ниски. Това води до непредсказуеми ситуации, отбеляза Никола Ковачев и уточни, че това му е вече 20-ят сезон.

Преди малко беше последната ни стрелба. Още сме в готовност да стреляме, посочи ръководителят на полигона в Поповица.

Базата

Ние сме с 29 ракетни площадки на територия от над 2,5 милиона декара.

С минимален личен състав успяваме да носим и дежурства и да поддържаме готовността на ракетните площадки.

Успяваме с труда и усилията на стрелците и на командния пункт, подчерта Ковачев. 

Запазен строй, въпреки коронавируса

Засега в пловдивската дирекция няма случаи на заразени с коронавирус. Още март месец са направени програми за защита по време на работа. Всяка ракетна площадка разполага с указания, които трябва да се спазват, за да не се разпространява инфекцията.

Ситуацията се отразява психически на хората, но запазваме строя си и сме здрави - да чукам на дърво, коментира Ковачев.

Самолетният способ на защита

Предвидено е не само в Северна, но и в Южна България да се въведе самолетният способ за обстрел на градоносните облаци. 

Изпълнителната агенция за борба с градушките изгражда няколко радиолокационни станции, които са разположени извън полигоните, извън територията на командните пунктове. 

При тяхното комплексно включване в схема те ще дават информация на тези самолети, които ще обезпечават защитата със самолетния способ, обясни шефът на полигона в Поповица.

Той посочи, че подобни обекти има и в нашия регион, като например в Ярлово.

Когато цялата схема се сглоби, тогава вече ще се действа и по тази защита със самолетния способ, обясни ръководителят на полигона за борба с градушките в Поповица.

Фактите - Изпълнителна агенция за борба с градушките 

Тази година активният сезон за борба с градушките започна на 26 април. Активирани са 11 командни пункта и 261 ракетни площадки към тях, разположени в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Видин, Монтана, Враца и Плевен. Защитата обхваща близо 22 млн. дка в цялата страна.

Пуснатите в експолатация през миналата година нови ракетни площадки са 61, като 49 от тях са към новоразкритите две нови регионални дирекции на ИАБГ в Хасково и с. Тъжа, край Калофер.

6 метеорологични радарни станции, оборудвани със софтуаер IRIS, осигуряват наблюдение на атмосферата над страната. 

Цялото интервю на Емил Костов с Никола Ковачев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28