Това сочат резултатите от изследване на агенция "Тренд" след приключването на извънредното положение и отпускането на противоепидемичните мерки. То е проведено по поръчка на в. "24 часа" и е сред 1008 пълнолетни българи.
76% от анкетираните са на мнение, че България се е справила с овладяването на епидемията от коронавирус. Едва 10% е делът на смятащите, че не се е справила, допълват оттам. 2/3 от анкетираните декларират, че са се върнали напълно към нормалния си начин на живот след отпускането на мерките.
"До голяма степен можем да считаме, че в съзнанието на българите, извънредното положение и мерките около него са по-скоро отминал период", коментира за Радио Пловдив Евелина Славкова от "Тренд".
"Българското общество е много конспиративно настроено, то е и суеверно. Тези конспирации се развиват прогресивно във времето и затова е важно да се изследват настроения на обществото, защото това означава натрупване на проблеми. Пример е антиваксърството, което зачерква постижения, свързани с борбата с тежки заболявания и застрашава здравето на хората", добави Славкова.
Според нея, когато се създаде усещането, че управляващите искат само да ни манипулират, то човек губи доверие към институциите, към правителството и към всички органи на държавата. "Изкривяванията са свързани и с разпространието на информацията в социалните мрежи, където фалшивите новини и убеждението, че световният заговор иска да ни манипулира, често взима връх в общуването на определени групи".
В проучването този месец екипът на „Тренд“ е заложил и специален блок въпроси, касаещи добили популярност в последните месеци конспиративни теории. Една от тях е около темата за навлизането на 5G технологията, за която над една трета от анкетираните смятат, че е опасна. Традиционно, по всички теми, хората с висше образование са по-информирани спрямо тези с по-нисък образователен статус. Въпреки това, сред висшистите делът на смятащите 5G за опасна, е най-висок – 44% спрямо 16%, които не я считат за опасна.
Всеки десети пък е съгласен с твърдението, че коронавирусът се разпространява чрез 5G технологията. 41% не са склонни да се съгласят с това твърдение.
40% са мислещите, че коронавирусът е биологично оръжие, създадено с цел да се намали населението на Земята. Живеещите в малките градове и селата в по-голяма степен са съгласни с това твърдение, докато в столицата в най-малка степен. Над 1 милион са скептично мислещите, които смятат, че коронавирусът не съществува и че е световна измама. Над половината 56% не се съгласяват с това твърдение.
Всеки пети (22%) българин смята, че чрез ваксината за коронавирус ще се поставят чипове в хората с цел контрол над тях. Приблизително същият дял (21%) са смятащите, че Бил Гейтс стои зад пандемията от коронавирус, за да контролира хората през чипове, които ще бъдат поставяни заедно с ваксината. 39% не са съгласни с това твърдение, а голям дял от 40% не могат да преценят или изкажат мнение.
Конспиративните теории винаги са намирали широка социална база, когато са обвързани и с фармацевтичната индустрия. Отново регистрираме висок дял (43%) на смятащите, че коронавирусът е изкуствено създадена болест с цел фармацевтични компании да печелят. Малко над една четвърт (26%) са несъгласните с това твърдение.
Графики: rctrend.bg
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..