"Сега България е в едно доста разкрачено положение, защото се опитаме да играем от двете страни на улицата", коментира икономистът от БАН доц. Григор Сарийски факта, че страната ни беше приета в чакалнята на еврозоната.
"Ние поехме към еврозоната и когато се присъдиняваме към такъв клуб е малко неудобно да искаме пари за кохезия. След като се чувстваме достатъчно богати, за да се присъединим към този клуб, то се очаква да престанем да искаме пари, а да ги оставим тези, които са на опашката след нас".
Според икономиста проблем пред финансирането на страните в Европа е това, че държавите лихвари в ЕС вече изразяват несъгласие да разпределят пари като грантове, а предпочитат да ги дават като заеми.
Доц. Сарийски подчерта, че според социологическо проучване на Евробарометър, мнозинството от българите не желаят влизане в еврозоната и че тя им е натрапена.
"Предстои унищожаване на националната ни валута, която е една от най-старите в Европа. Актът в този смисъл е исторически след като заменим лева с евро, връщане назад няма", каза още икономистът.
Той коментира думите на българските управляващи, че в еврозоната банките ни ще са по-сигурни и че няма да бъдат застрашени от фалит. "Верно е, че доста голям ресурс ще бъде отделян за предотвратявен на финансовите измами, ще има допълнителен контрол. Но в еврозоната също е имало фалити на банки, дори германски. В Банковия съюз има Фонд за преструктуриране, който да подпомага закъсали банки и това показва, че фалитите на банки и в еврозоната не са изключени".
Доц. Гритор Сарийски прогнозира тежко време заради пандемията и настъпващата след нея криза. За пример той даде спадът на приходите в туризма, който според него е на годишна база от 90 до 93 %. "Прогнозите за спад на БВП са от 3.5% до 10%. А и кризата в икономиката не идва само от коронавируса, защото подобен спад и забавяща се икономика в Германия се наблюдава от години, а кривата продължава да върви надолу".
В заключение икономистът заключи, че "България никога не е успявала да заеме мястото на печелившите".
Цялото интервю може да чуете може да чуете в звуковия файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...