Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заемът не е цел, а средство! Местната власт няма проекти


Има повече от един начин да се потърси финансиране на приоритетен за Пловдив проект, смята бившият заместник - кмет на града Александър Константинов. В интервю за Радио Пловдив той изрази недоумение защо заемът от 120 милиона лева, който общината смята да изтегли, се превръща в централна тема за кмета и местния парламент.

"Заемът не е цел, а средство. Липсват проектите, а  дори в нормативната уредба е посочено, че първо трябва да са готови проектите и едва тогава да се търси формата на финансиране", заяви Константинов. Като друга форма на финансиране той посочи европейските програми и то в новия финансов период до 2027-ма година. 

В момента единственият готов проект, за който може да се търси заем е подлезът Модър - Царевец. 

Изготвянето на бюджетна прогноза за няколко години напред трябва да стъпи на реална основа, смята още Константинов. 

"Нов мост над Марица сигурно е приоритетен проект, но това се изчислява от експерти. Общият устройствен план /ОУП/ може да даде отговори на тези въпроси, но ние и това не правим като хората. Първо пишем прогноза, а тепърва ще се приема  ОУП или нова транспортна схема", коментира той. 

Бившият заместник - кмет отхвърли като неефективно поемането на дълг в момента, защото кредитите са с ниски лихви. "Бихте ли си взели заем с мисълта, че някой ден ще си купите жилище, а сега да плащате лихви. Първо избирате жилището и после банката, която да Ви осигури нужните средства", посочи икономистът и добави, че заем не се тегли за черни дни.

Александър Константинов коментира вземанията на община Пловдив, които са 31 милиона лева и евентуалното увеличение на местните данъци и такси. Според него вземанията растат тревожно през последните години като големите длъжници не са граждани, а фирми. 

"В първите 100 длъжници няма граждани, а фирми. Има много богати фирми, но общината не си търси вземанията. Тя има сериозни ресурси да си вземе тези пари, но не го прави, защото има редица зависимости", каза той, но не назова имена. По думите му има фирми, които пряко се намесват в политическия живот на града и страната. 

Местните данъци и такси също не трябва да се увеличават, счита експертът и припомни, че миналата година се е увеличила такса смет за гражданите, но не и за фирмите, въпреки че са най- големите длъжници отново. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52