Има повече от един начин да се потърси финансиране на приоритетен за Пловдив проект, смята бившият заместник - кмет на града Александър Константинов. В интервю за Радио Пловдив той изрази недоумение защо заемът от 120 милиона лева, който общината смята да изтегли, се превръща в централна тема за кмета и местния парламент.
"Заемът не е цел, а средство. Липсват проектите, а дори в нормативната уредба е посочено, че първо трябва да са готови проектите и едва тогава да се търси формата на финансиране", заяви Константинов. Като друга форма на финансиране той посочи европейските програми и то в новия финансов период до 2027-ма година.
В момента единственият готов проект, за който може да се търси заем е подлезът Модър - Царевец.
Изготвянето на бюджетна прогноза за няколко години напред трябва да стъпи на реална основа, смята още Константинов.
"Нов мост над Марица сигурно е приоритетен проект, но това се изчислява от експерти. Общият устройствен план /ОУП/ може да даде отговори на тези въпроси, но ние и това не правим като хората. Първо пишем прогноза, а тепърва ще се приема ОУП или нова транспортна схема", коментира той.
Бившият заместник - кмет отхвърли като неефективно поемането на дълг в момента, защото кредитите са с ниски лихви. "Бихте ли си взели заем с мисълта, че някой ден ще си купите жилище, а сега да плащате лихви. Първо избирате жилището и после банката, която да Ви осигури нужните средства", посочи икономистът и добави, че заем не се тегли за черни дни.
Александър Константинов коментира вземанията на община Пловдив, които са 31 милиона лева и евентуалното увеличение на местните данъци и такси. Според него вземанията растат тревожно през последните години като големите длъжници не са граждани, а фирми.
"В първите 100 длъжници няма граждани, а фирми. Има много богати фирми, но общината не си търси вземанията. Тя има сериозни ресурси да си вземе тези пари, но не го прави, защото има редица зависимости", каза той, но не назова имена. По думите му има фирми, които пряко се намесват в политическия живот на града и страната.
Местните данъци и такси също не трябва да се увеличават, счита експертът и припомни, че миналата година се е увеличила такса смет за гражданите, но не и за фирмите, въпреки че са най- големите длъжници отново.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..