„Категорично сме готови да преминем към онлайн обучение и с учениците в началния курс в ОУ „Райна Княгиня“. При нас се обучават общо 900 ученици, като тези – от І до ІV клас – над 400 деца, са разпределени в 20 паралелки. Готови са виртуалните класни стаи, учителите са добре обучени. А вчера проведохме и тест на онлайн платформата, включително и за срещи наживо.“Това заяви директорът Мария Гайдарова.
По думите й, летните месеци учителите са използвали, за да работят интензивно върху своята подготовка.
Спецификата на възрастта на децата от І – до ІV клас изисква те да не бъдат оставяни сами, нито без контрол и подкрепа по време на обучението онлайн, което е съществен проблем.
„Мисля, че би било добра идея, ако има организирани дежурни паралелки присъствено обучение на децата на работещите на „първа линия“ – лекарите, полицаите, хранителните магазини. Страховете на родителите са основателни и по отношение задържане вниманието на децата. МОН даде възможност учебните часове да бъдат по 20 мин., когато са онлайн, за да следват и почивки и концентрацията на децата да не бъде проблем“.
Гайдарова бе категорична, че учителите днес са много по-подготвени да реагират на ситуацията, отколкото са били през месец март.
Комуникацията родител-учител вече е на друго ниво – партньорство, сътрудничество, доверие, подкрепа. Образованието по същество е социален акт и всичко това е в основата на неговия успех. Комуникацията вече е на друго ниво, заяви още Гайдарова.
„Като иновативно училище, в ОУ„Райна Княгиня“ сме заложили работа по проекти и групова работа за всеки един учебен час за изграждане на умения. Това означава децата да си сътрудничат, да бъдат в комуникация и да развиват уменията си заедно. А родителите трябва да им помагат“.
Като председател на УС на Фондация „Световен образователен форум - България“, Гайдарова уточни, че Фондацията разработва платформа за взаимопомощ на учители, която ще бъде безплатна за всички училища на територията на страната. Идеята е учителите да работят в мрежа и да си сътрудничат по всяко време.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..