Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пловдив 2019" ще продължи да работи за развитието на града

Има два варианта за развитие на Фондация „Пловдив 2019“. Това обяви зам.- кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, който е неин председател. 

Единият е тя да се превърне в структура за събития, маркетинг и реклама и да продължава да развива бранда „Европейска столица на културата“. Другият – да бъде пресртруктурирана и да остане като звено, което да подготвя проекти за привличане на еврофинансиране в сфертата на културата.

 „Пловдив е един от 4-те града, които участват в съвместна работна група с независимия културен сектор. Ние работим  по проекта, който България ще внесе като част от Националния си план за възстановяване и развитие. Това означава, че доста средства ще дойдат за култура през този план и ще бъде много ключово, ако Пловдив продължи да разполага с такава структура, която да кандидатства за това финансиране“, подчерта Панов. 

Той ще предложи двете идеи на кмета Здравко Димитров и едва след решаване коя ще се избере, ще се поставят на дневен ред и въпроси, свързани с числения състав на фондацията.

До края на тази година се очаква публикуването на финалния доклад на ЕК, представящ европейския мониторинг на Пловдив 2019-та, като международната мониторингова компания е назначена от ЕК. Изпълнителният директор на фондацията Кирил Велчев припомни, че според първия финален мониторинг на ефекта на титлата “Европейска културтна столица“ върху  туризма и икономиката, 1 милион и 200 хиляди българи са посетили поне едно събитие от програмата й, което е 38,6% ръст в сравнение с 2015-та година.

В отчета на Велчев за годината той отличи номинацията на квартал „Капана“ за 1 от 32-те най-успешни иновации и иновации в културното наследство в Европа, и старта на първия етап от отворената програма „Наследство“, част от наградата на ЕС „Мелина Меркурий“, която фондацията получи през 2018-та. По нея с 1,5 милиона евро ще се подкрепят културни прокети, като към момента има 8 сключени договора.  Предстои подписването на още договори, забавени заради ковид-кризата, и започване на вторият етап на програмата с нови проекти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за радостта и тъгата, спомена и надеждата

"И да започнем отначало" - така поетът завършва мемоарите си. Как така отначало? И защо Недялко Йорданов казва: "Такъв те искам мой живот- един и същ, един и същ многократно". В "Срещите" един разговор отпреди 7 години, разговор пълен с хумор, носталгия и мъдрост.

публикувано на 16.08.24 в 11:53

In Memoriam

На 92- години почина Цветана Кавалджиева, чийто професионален път е изцяло свързан с Радио Пловдив. Тя беше дългогодишен журналист и негов заместник-главен редактор, преди да се пенсионира.  Погребението ще бъде утре от 11 часа на Рогошките гробища. Радио Пловдив изказва съболезнования на близките й. 

публикувано на 15.08.24 в 14:01

Обявиха 14-тия конкурс за поезия "Добромир Тонев"

Община Пловдив и Дружеството на писателите  обявиха 14-тия национален конкурс за поезия "Добромир Тонев" за автори  до 45-годишна възраст. Той се осъществява със съдействието на ИК „Хермес“, ИК „Жанет – 45“, ПУ „П. Хилендарски“, с медийното партньорство на БНР - Радио Пловдив и БНТ 2. Конкурсът за поезия „Добромир Тонев“ е анонимен, темата –..

публикувано на 15.08.24 в 10:36

Честваме Успението на Пресвета Богородица

На 15 август православната църква отбелязва един от 12-те най-големи християнски празници Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица. Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни, католици и от други християнски деноминации. Този ден е..

обновено на 15.08.24 в 08:43

Откриха български герб с лъв от 14 век на Перперикон

Коланна апликация от бронз с изящно изпълнено релефно изображение на лъв откриха на Перперикон. Това според проф. Николай Овчаров е доказателство за наличието на български герб през 14 век. Той подчерта, че това е хералдическо изображение и съответства на lionpassant или „лъв в движение“. „Опашката е вдигната по характерния начин..

публикувано на 14.08.24 в 11:26