Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пловдив 2019" ще продължи да работи за развитието на града

Има два варианта за развитие на Фондация „Пловдив 2019“. Това обяви зам.- кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, който е неин председател. 

Единият е тя да се превърне в структура за събития, маркетинг и реклама и да продължава да развива бранда „Европейска столица на културата“. Другият – да бъде пресртруктурирана и да остане като звено, което да подготвя проекти за привличане на еврофинансиране в сфертата на културата.

 „Пловдив е един от 4-те града, които участват в съвместна работна група с независимия културен сектор. Ние работим  по проекта, който България ще внесе като част от Националния си план за възстановяване и развитие. Това означава, че доста средства ще дойдат за култура през този план и ще бъде много ключово, ако Пловдив продължи да разполага с такава структура, която да кандидатства за това финансиране“, подчерта Панов. 

Той ще предложи двете идеи на кмета Здравко Димитров и едва след решаване коя ще се избере, ще се поставят на дневен ред и въпроси, свързани с числения състав на фондацията.

До края на тази година се очаква публикуването на финалния доклад на ЕК, представящ европейския мониторинг на Пловдив 2019-та, като международната мониторингова компания е назначена от ЕК. Изпълнителният директор на фондацията Кирил Велчев припомни, че според първия финален мониторинг на ефекта на титлата “Европейска културтна столица“ върху  туризма и икономиката, 1 милион и 200 хиляди българи са посетили поне едно събитие от програмата й, което е 38,6% ръст в сравнение с 2015-та година.

В отчета на Велчев за годината той отличи номинацията на квартал „Капана“ за 1 от 32-те най-успешни иновации и иновации в културното наследство в Европа, и старта на първия етап от отворената програма „Наследство“, част от наградата на ЕС „Мелина Меркурий“, която фондацията получи през 2018-та. По нея с 1,5 милиона евро ще се подкрепят културни прокети, като към момента има 8 сключени договора.  Предстои подписването на още договори, забавени заради ковид-кризата, и започване на вторият етап на програмата с нови проекти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36