„За Ботев се пише и говори изключително трудно, когато човек е искрен и когато има известна компетентност да говори по големите проблеми, свързани със същността на българската нация, с нейното настояще и бъдеще. С доста резерви приех предложението да произнеса слово за Ботев, тъй като, отбелязвайки неговото рождение или мъченическата му гибел, има много фалш в тези годишнини. И особено когато политическата класа се намесва, за да получи своеобразна инициация да управлява или да получи Ботева индулгенция за съпътстващите грехове при всяко управление“. Това заяви историкът и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. д-р Тодор Радев.
По думите му, гениалността на Ботев трябва да се приема в неговото триединство като поет, революционер и журналист, защото Ботев е изключителен публицист.
„Народът вчера, днес и утре“- едва ли има какво повече да се каже в това заглавие, или „Смешен плач“ и ме безпокои изключително опасността речите за него да не придобият характера на един смешен плач и той да ни заклейми с „...а вий, вий сте идиоти“. Трябва сега да имаме предвид дали българия и целият свят не са обхваната от една „Политическа зима“ и ние да намерим начин как от зимата да тръгнем към пролетта.
Героите винаги са употребявани и ако е само това, то е най-лошото, ако не се вниква в истинската героика. „Ако не бяха загинали Ботев и Левски, със сигурност, не биха били героизирани, защото биха се включили в политическия живот“.
Доц. Радев подчерта, че Ботев е роден с името Христо, по стар стил на 25 декември, и изживява своята Голгота като Христос в името на българската нация.
„Ботев е знаме на непокорната младост в името на Отечеството“.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..