Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да избираш на Великден - католици и арменци от Пловдив

Датата за предстоящите избори на 4-ти април съвпада с деня, в който католици и арменци посрещат Великден. Най- голямата  католическата общност в България е в Пловдивска област, а най- голямата арменска е в град Пловдив.

Заради Католическия Великден доста хора няма да успеят да отидат до урните 

Католическата общност изрази недоволство, че в един и същи ден трябва да празнува най-големия си празник Великден и да ходи до избирателните секции за гласуване.

„Това до известна степен ще възпрепятства отбелязването на най-светлия ден в католическия свят и може да създаде известни проблеми за католическата общност в областта, коментира за Радио Пловдив отец Димитър Димитров от църквата „Свети Дух“ в кв. Тракия.

И допълни, че вчерашното решение  на Държавния глава е раздвоило  католическата общноста  по въпроса дали датата за предстоящите парламентарни избори е подходяща. Според някои хора определянето й не е съобразено с един от най-светлите празници в целия католически свят. И това ще бъде и причина да не отидат до избирателните урни.

Отец Димитър подчерта, че католиците от Пловдив и региона винаги са участвали активно в изборните процеси. Самият той никога не е пропускал да упражни правото си на глас в предходни избори.

Не е проблем, че изборите и Великден са на една дата смятат арменци

Правото да гласуваш в изборния ден не зависи от религиозните празници. Това стана ясно от телефонна анкета на случаен принцип с пловдивчани от арменски произход. В града под тепетата живее най- голямата общност в България.

Тя не смята да излиза с единно и категорично становище по повод факта, че тази година арменският Великден се пада на датата 4- ти април, за когато са насрочени парламентарните избори.

Според запитаните гражданските отговорности и личното вероизповедание не бива да се противопоставят по никакъв начин.  

Единствено домакините, които ще приготвят празнични трапези и тези, които ще пътуват при роднини в страната споделиха , че съвпадението на датите е неудачно.

Други ги контрираха, че нито посещението на Празничната великденска служба, нито предстоящите семейни сбирки могат да бъдат пречка пред тези, които иската да отнидат до урните.

„Гласуването няма да отнеме повече от един час в град с размерите на Пловдив, дори в обстановка на спазване на противоепидемични мерки"- пресмята един от анкетираните. 

Мнения на представители на католическата и арменската общности в Пловдив можете да чуете в прикачените файлове

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29