За да се противопостави на предизвикателствата в областта на общественото здраве и с цел по-бърза и адекватна реакция на глобални заплахи, каквато е пандемията от КОВИД-19, Европейската комисия стартира изграждането на силен Европейски здравен съюз (ЕЗС). В него всички страни членки се подготвят и реагират заедно на здравни кризи, осигуряват се иновативни медицински материали на достъпни цени, а държавите работят заедно за подобряване на профилактиката, лечението и последващите грижи за страдащи от различни заболявания.
Идеята за Европейски здравен съюз не е нова, тя бе лансирана още през април от Атлантическия клуб в България, припомня Екатерина Димитрова от младежката секция на клуба. В отворено писмо до Европейската комисия те предложиха няколко идеи. „Сред тях бе уеднаквяване на медико-санитарните мерки в различните държави, за да няма пренасяне на заразата. Предложихме и повече тестване, за да се ограничава вирусът. Може да се преразгледа и системата за аутсорсване на различни бизнеси и услуги в ЕС в трети държави извън съюза, при стриктно спазване на строгите санитарни мерки“.
Целта на Европейския здравен съюз е да централизира вземането на решения при глобални кризи като настоящата, която изкара на преден план диспропорците между страните членки и различните отговори на заплахата. Проблемът е в съгласуването със всяка една държава в ЕС, коментира здравният експерт от ЕКИП Аркади Шарков.
По думите му ползите на България от такъв съюз са, че ще имаме достъп до решенията на централно ниво от много по-развити държави за това как би трябвало да се провежда всяка здравна политика при бъдещи епидемии и кризи. Другата полза е да се дадат права на Европейския център по контрол на заболяванията освен да дава данни, да дава и възможни решения. Третото, което е основно, но в България липсва, е това, което касае данните в целия ЕС по отношение на наличност на легла и наличност на персонал, подчерта Аркади Шарков. „В България все още въвеждането на здравна информационна система е на стартов етап. Едва преди месец, а трябваше може би преди 3 години, да се въведе електронната рецепта, какво остава за всичките останали елементи на системата“.
Има и известен скепсис за Европейския здравен съюз, който личи най-вече при проблема с доставката на ваксини за ЕС, посочи още здравният експерт Аркади Шарков.
„Оказа се, че ЕК е поръчала недостатъчна бройка от ваксините, което става все по-голям проблем за ЕС. Великобритания успя да поръча голяма част от ваксините. Същото направи и Германия, макар и полулегално, защото ЕК се опита да забрани индивидуалните поръчки. С подобен тип действия централизацията показа, че не винаги е най-правилното решение“, допълни Аркади Шарков.
В България науката е на много високо ниво и може да помогне за развитието на Европейския здравен съюз, категорична бе проф. Диляна Вичева, заместник-ректор на Медицинския университет в Пловдив. По думите й университетът вече дава своя принос за развитието на новата програма. „От 2 години работим с Центъра за компетентност ПЕРИМЕД в колаборация с БАН и Пловдивския университет. Предстои регистрирането на патенти на базата на този център за компетентност“, обясни проф. Вичева.
Тя допълни, че по тази програма се изискват нови референтни лаборатории, които вече са изградени в МУ – Пловдив. На тяхна база се правят клинични изследвания, публикации с нови научни изследвания и биотехнологии. „Нашият университет вече е включен в национална програма за биотехнологиите и ние вече изпреварваме тези събития“, посочи проф. Вичева.
Европейският здравен съюз тепърва ще се развива и работи във връзка с изготвянето на Европейската здравна карта, категорични са специалистите.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...