Здравната криза не стана продоволствена, а земеделските производители и прероботваталите на хранителни продукти се справиха, въпреки трудностите, пред които ги изправи разпространението на Ковид – 19. Под тази обща констатация обаче се крият трудностите на фермерите, които направиха повече разходи във вързка с противоепидемичните мерки и при свитото, заради неработещия туристически и ресторантьорски сектор по- трудно пласираха продукция.
Примерът от сектора на месопреработка дава Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите, която сподоля, че за колегите й с тези пазари, ударът е бил сериозен.
За разлика от хранителния сектор, този на розопреработката е пред колапс, разказват Илияз Местан и Иван Чиков от от карлововските села Розино и Климент. През 2020 година са продадени малки количества от произведената продукция и това заплащва 2021 да е нулева година за купувачите на розов цвят, което поставя пред хиляди неизвестни производителите.
Зада намали ефекта от кризата с коноравируса, миналата година Държавен фонд "Земеделие" отвори 3 мерки за извънредно подпомагане на земеделски стопани. Подмярка COVID 1 с бюджет 93,5 млн. лева обхваща секторите "Плодове и зеленчуци", "Маслодайна роза" "Винени лозя", "Декоративни растения", "Животновъдство" (говеда, биволи, овце и кози) и "Пчеларство". Подмярка COVID 2 е с бюджет 5,5 млн. лева за всички останали направления в областта на растениевъдството и "Животновъдство" (свине и птици).
През месец октомври бе отворена и мярка COVID 3 за подпомагане за малките и средни предприятия, преработващи първична земеделска продукция с таван на плащанията до 50 000 лева. Директорът на регионланата структура на фонд „Земеделие“ в Пловдив Йосиф Ячев обобщи, че общо по тази мярка са изплатени 6.7 милиона лева. В Пловдивска област приетите заявления са 29 за близо 1 милион лева. В Смолянко са приети две за общо 36 000 лева, а в Пазарджишко – 8 заявления зо около 400 000 лева, като обща стойност.
Средства от тази помощ са стигнали и до преработвателя на розов цвят Иван Чиков, който е вече инвестирал получените 7 000 лева. Месопреработвателните предприятия са кандидатствали най- вече по направлението „Персонал“. Немалко микро, малки и средни фирми са се възползвали, споделя Диляна Попова. От името на колегите си тя има препоръка - при следващи програми за подпомагане да бъдат включени и големите фирми, защото именно те са и най- големите работодатели.
Средствата по трите антиковид мерки са част от добрата възможност, получена след като Европа прие българското предложение до 2% от неизползвания финансов ресурс от Програмата за развитие на селските райони да се насочи за директна помощ към земеделието. Средствата за нашата страна бяха в размер на 100 милиона лева, припомни евродепутатът от ГЕРБ/ ЕНП Асим Адемов, който е чен на Комисията по земеделие в ЕП.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..