Заведенията отвориха с нетърпение още в деня на Баба Марта, но ще посрещнат първите пролетни дни със затворени за клиентите врати.
Два дни преди новия частичен локдаун темата за поредното спиране на работата им коментира председателят на пловдивското Сдружението на ресторантьорите "Тракия" и зам. председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация (БХРА) Еньо Енев. В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив той отбеляза, че притесненията още при отваряннето в началото на месеца са се оказали основателни с повторното затваряне на по-голямата част от бранша.
Хотелите се превръщат в луксозни общежития, тъй като няма кой да отиде там само за нощувка, без да може да се храни в ресторантите, коментира Енев. Според него доставянето на храна до хотелските стаи носи много по-голям риск, отколкото ако се консумира в ресторантите при стриктното спазване на противоепедимичните мерки.
В стаите няма условия за хранене - храната се качва се по легла, шкафчета, носи се в пластмасова посуда и хигиената на хранене е много по-ниска, отколкото в ресторанта, каза Енев. Той съобщи, че от националната асоциация са подготвили писмо до министерствата на икономиката и туризма и премиера Бойко Борисов, в което настояват да бъдат затворени и хотелите, а държавата да обезщети работещите в бранша. Организацията настоява и за държавна гаранция, за отпускането на банкови кредити за подготовката на летния сезон.
Мерките за подпомагане са добри, но само ако се изплащат навреме, месец за месец, а не както колегите чакат с месеци да си вземат парите, допълни председателят на двете браншови организации. Вече не знаем дали да плачем или да се смеем. Надяваме се този път затварянето да бъде само 10 дни, но едва ли. Изморени сме от цялата тази одисея, която продължава повече от година, каза още Еньо Енев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..