"За месец април не са предвидени никакви компенсации за банша. Последните компенсации са за март и удължавайки локдауна за нашия бранш след 1 април, колегите, които ще останем затворени, оставаме без никакви компенсации. За да се избегне това, сега се опитват отново да вземат някакви половинчати мерки, които не ни устрояват – да разрешат да работят само градините на дневните заведения и отново да се получи разделение на бранша". Това подчерта председателят на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов.
По думите му, който има градина, ще може да работи, но във все още дъждовния месец има много неизвестни за това, доколко и ще успява да работи заведенето. Получава се омагьосан кръг, в който нито заведенията са затворени, за да получат компенсации, нито пък могат да работят на пълен капацитет и работата им да бъде рентабилна.
„За капацитета на заведенията – до 50% има рестрикции, има рестрикции за ограничаване на работното време, има всякакви задължения за спазване на дезинфекцията и за предпазните средства на персонала и ние не можем да определим кое е по-добро за нас – да работим или да затворим.“
Около 14% от гласувалите членове на Сдружението са съгласни заведенията да бъдат отворени, като работят само с външните си части. Трябва да има обаче пожелателен характер за възможността, който иска, да отвори и да работи, но тогава няма да се възползва от компенсациите и обезщетенията, които се надяваме да бъдат гласувани за април“.
Другият вариант е всички дневни заведения да отворят на 1 април, а нощните – на 14 април.
Има и трети вариант - да се отворят само външните части на градините, но в същото време да продължи програмата за предоставяне на компенсации от 20% от оборота на затворените бизнеси.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..