Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По закон преброяването е задължително

Броим реално колко е населението и в кои области живее

Валентин Точев: Около 2300 са преброителите и контрольорите в Пловдивска област, набирането на желаещи продължава

Валентин Точев и Кристина Захариева от Териториално статистическо бюро "Юг"
Снимка: tempo.velingrad.com

От 7 септември до 3 октомври 2021 г. ще се проведе 18-ото поред преброяване на населението и жилищния фонд в Република България.

Национално преброяване се прави на всеки 10 години като събраната информация се използва за по - добро планиране на бъдещето. Преброяването е мащабно мероприятие, което ангажира голям ресурс от хора и средства. 

В момента най-належащо е набирането на контрольори и преброители, съобщи пред Радио Пловдив Валентин Точев, директор на Териториално статистическо бюро "Юг".

В Пловдивска област положението е подобно на общата картина в страната. Набраните преброители и контрольори са 82 - 85 % от необходимите. 

Процесът приключи през ноември миналата година. Не са много хората, които са се отказали. 

Но продължаваме да набираме преброители и контрольори. Това става с пускане на обяви на сайтовете на общините. Информация може да се намери и на страницата на Териториалното статистическо бюро "Юг".

Около 2 300 са общо преброителите и контрольорите в Пловдивска област. 

По време на преброяването преброителите ще посещават домовете на хората от 8 до 20 часа всеки ден, включително събота и неделя.

Те ще се легитимират с бадж, в който ще са изписани трите имена и длъжността на преброителя. А баджът ще има необходимите защити, така че хората не бива да се притесняват, подчерта Точев.

Разчетите за заплащане

Вече на един участък ще има не по един, а по двама преброители, както беше през 2011-та година. 

Отделно всеки преброител ще има не по един, а по два, дори три участъка, за да може да заработи по - добро заплащане, ако над 50 % от хората се преброят електронно. 

За всеки реално преброен човек преброителят ще получи по 2,50 лева, за жилище 1 лев и за преброена сграда 70 стотинки

При електронното преброяване за всеки човек преброителят ще получи от системата уникален код. За всеки код заплащането е 0,80 лв. 

Разчетите са са големите градове, където се предполага, че в един преброителен участък има средно между 200 и 250 души и около 100 - 120 жилища. 

Това ще рече, че при разчет за средно 50 на сто преброени хора, един преброител ще получи около 400 лева за един преброен участък.

Изискванията към преброителите

Да са навършили 18 години, да не са осъждани и да имат поне средно образование. 

Какво ще се брои

Въпросът за социалния пол не е предмет на нашето изследване. 

Нас не ни интересуват документи за собственост. Важното е хората да разберат, че ние броим населението по настоящ адрес и нека не се притесняват, а просто искаме хората да се преброят там, където ги намираме, обясни Точев. 

Ние просто искаме да установим реално колко е населението на страната и в кои области живее.

По закон преброяването е задължително, напомни Точев. 

Цялото интервю на Емил Костов с Валентин Точев е в звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56