Още теми със знак пандемия в програма "Точно днес" - чака ли се изход от кризата в туризма през лято 2021, разговор с икономическия анализатор Румен Гълъбинов, който анализира финансовите мерки на служебния кабинет с продълженито на схемата "60 на 40", както и пенсиите и добавките към тях по време на пандемията.
По повод на протестите на туроператорите, заради държавната помощ в размер на 17,5 млн. лева Гълъбинов каза, че вече мярката "60 на 40" се преструктурира, и тя ще работи по друг начин до края на годината.
"В рамките на последната година тази мярка има трето изменение, то касае и туроператорите", посочи финансистът. Той уточни, че ще се покриват по различен начин загубите, в една част това става 50 на 50, или 60 на 40, но има и трети случаи с плащания 30 на 70.
"В този летен сезон очакванията са за по-добро представяне на туристическия сектор, глобано икономическата кризата върви към отминаване и навлизаме във фазата на възстановяване, което ще е ясно във втора част на 2021 г. ", допълни Гълъбинов.
"Съществено значение има възстановяването на полетите, както от Русия, така и от Скандинавието, и от Великобритания, има очакване за значително повече полети на летище Бургас и Варна", уточни анализаторът. По думите му мярката "60 на 40" е основната, която изнесе тежестта на Ковид кризата, и към нея се добавят нови мерки. Например за малките и средни предприятия, една част също са в туризма, това е мярката с държаванта гаранция от 2,5 млрд. лева, която минава като схема, като 5 търговски банки са заявили интерес за кредити към малките или семейни фирми.
Пенсиите и преизчисляването: 50 -те лева няма как да бъдат спрени, но те трябва да се включат в бъдеща актуализация. От 2022 година трябва да влезе повишаване на пенсиите, с добавки и различен вид увеличения, в зависимост от това в коя група попадат, за да се догони нивото на Европейския съюз. 489 лева е средната пенсия в България, и това е най-ниско ниво за ЕС.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..