Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Електронно правосъдие и COVID-пандемия

| обновено на 06.07.21 в 09:45

1 млрд. 860 млн. евро е финансовата рамка на Европейския съюз по програма „Правосъдие“ от 2021 до 2027 година. Средствата са за укрепване на върховенството на закона в държавите-членки, като акцентът е върху цифровата трансформация на правосъдните системи. Въвеждането на електронно правосъдие е свързано с редица предизвикателства в цялата европейска общност.

В България няма последователност при въвеждането на електронното правосъдие, смята заместник-министърът на правосъдието Иван Демерджиев, който в служебното ведомство отговаря за електронното правосъдие. Той е убеден, че по линия на Европейския съюз идват насоките в какъв аспект трябва да се търси развитие, но ние сами трябва да си зададем критериите.

Кои дела не бива да попадат в графата „електронни“ – опит споделя действащият адвокат от Панагюрище Петър Мулешков.

Правосъдието в България все още е в 20-ти, а не в 21-ви век и има още много работа по неговата дигиталицазия, коментира председателят на инициативата „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков.

Всичките 33 съдилища в Апелативен район Пловдив са включени в Единния портал за електронно правосъдие. Заради Ковид-пандемията някои от делата в Апелативен съд Пловдив се разглеждат чрез видеоконферентна връзка. Основно това са дела за мерки за неотклонение „задържане под стража“, съобщи председателят на Апелативен съд – Пловдив Магдалина Иванова

Влезлите в сила от 30 юни тази година промени в Гражданско процесуалния и Наказателно процесуалния кодекс са значителна крачка към цифровизацията на правосъдната ни  система.

Репортажът от рубриката "Рестартирай Европа" е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18