Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Електронно правосъдие и COVID-пандемия

| обновено на 06.07.21 в 09:45

1 млрд. 860 млн. евро е финансовата рамка на Европейския съюз по програма „Правосъдие“ от 2021 до 2027 година. Средствата са за укрепване на върховенството на закона в държавите-членки, като акцентът е върху цифровата трансформация на правосъдните системи. Въвеждането на електронно правосъдие е свързано с редица предизвикателства в цялата европейска общност.

В България няма последователност при въвеждането на електронното правосъдие, смята заместник-министърът на правосъдието Иван Демерджиев, който в служебното ведомство отговаря за електронното правосъдие. Той е убеден, че по линия на Европейския съюз идват насоките в какъв аспект трябва да се търси развитие, но ние сами трябва да си зададем критериите.

Кои дела не бива да попадат в графата „електронни“ – опит споделя действащият адвокат от Панагюрище Петър Мулешков.

Правосъдието в България все още е в 20-ти, а не в 21-ви век и има още много работа по неговата дигиталицазия, коментира председателят на инициативата „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков.

Всичките 33 съдилища в Апелативен район Пловдив са включени в Единния портал за електронно правосъдие. Заради Ковид-пандемията някои от делата в Апелативен съд Пловдив се разглеждат чрез видеоконферентна връзка. Основно това са дела за мерки за неотклонение „задържане под стража“, съобщи председателят на Апелативен съд – Пловдив Магдалина Иванова

Влезлите в сила от 30 юни тази година промени в Гражданско процесуалния и Наказателно процесуалния кодекс са значителна крачка към цифровизацията на правосъдната ни  система.

Репортажът от рубриката "Рестартирай Европа" е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Борисов и Ураган в работна среда

Не вярвам, че днес хората нямат доброта в сърцата си

Днес в предаването "Вход свободен"  и на територията на редовната ни рубрика "За животните с любов" Ви срещнахме с един човек, който се радва на малките неща в живота, и дори и загубил зрението си, не губи надеждата да посреща всеки един нов ден с усмивка, с вяра и винаги със своя верен приятел... на четири лапи - Ураган! Румен Борисов е незрящ,..

публикувано на 21.05.24 в 17:23

Идеята в Иран е да се сплотят подкрепящите режима

За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим  Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков. Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси. „Много, много въпроси бяха зададени в социалните..

публикувано на 21.05.24 в 16:57

Жители на Хвойна се оплакват от шумов терор

Жители на село Хвойна изпратиха петиция до Общинския съвет в Чепеларе и до областния управител на Смолян , в която настояват да се промени Наредба № 1 за опазване на обществения ред, в частта й за нерегламентирания шум. Документът е подписан от 70 живущи в селото, където постоянно живеят около 320 души. Те се оплакват от непрестанен силен..

обновено на 21.05.24 в 14:52

Остаряването е въпрос и на ценностна система

Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов "Остаряването. Психологични, психиатрични и нервнокогнитивни  аспекти", която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни..

публикувано на 21.05.24 в 10:50

Декарбонизацията е най- голямото предизвикателство пред света

Възможна ли е промишленост c нулеви нетни емисии и ĸaĸ дa бъдe пocтигнaтa? Това е въпросът в подкаста "Европа: Ново поколение" на тема "Отрасли с нулеви емисии и биотехнологии", отправен към експерти в областта на енергетиката и бизнеса. Те обръщат внимание, че преходът на индустрията към нулеви емисии е свързан с радикални промени в производството,..

публикувано на 21.05.24 в 10:23