Програмата "Творческа Европа" подкрепя културния, творчески и аудиовизуален сектор в на Европейския съюз. Направленията "Култура" и "Медиа" имат цел да засилят и насърчат засегнатото от пандемията артистичното и културно сътрудничество и иновациите, както и устойчивостта на сектора.
1 милиард от бюджета от общо 2,5 милиарда евро до 2027-ма година са разпределени за подпрограма "Култура". Сред активните до края на лятото възможности за финансиране там е отворената покана "Европейско сътрудничество" отбеляза Десислава Панчева от офис Култура на бюро "Творческа Европа" България:
Това е мярката за организациите от културния и творческия сектор, които искат да финансират партньорски международни проекти. Задължително изискване тук е участието на минимум трима партньори от три държави, с които заедно да подадат проект. Целите са да се увеличи достъпа до култура и участието на публиката в културните процеси, да се насърчи социалното приобщаване към творчество, усвояване на нови практики, които щадят и стимулират запазването на околната среда.
Крайният срок за кандидатстване и подаване на проектни предложения за „Европейско сътрудничество“ изтича на 7 септември.
По програмата "Превод и разпространение на художествена литература" може да се кандидатства до 30-ти септември. В нея през годините кандидатстват много български издателства. Основно застъпени са печатните и електронни формати, допустими са и аудиокниги.
Пандемията забави проекти и събития от изминалия програмен период на Творческа Европа, но те вече приключват успешно. Пример за това дава Станислава Ташева от Фондация "Пловдив 2019":
Въпреки пандемията нашият партньорски проект "Училище - участваме заедно" успява да приключи със събитие в австрийския град Грац, като финалното представление е на 8 август 2021.
Хората на изкуството лесно откриват информация за възможностите включване в проекти, свързани с творчеството, категорична е проф. Стела Митева - Динкова от Академията по музикално танцово и изобразително изкуство в Пловдив:
Който има интерес, и е буден, и е отворен - има достъп до информацията. Оттам-нататък нещата се свеждат до лична инициатива - да влезеш, да разгледаш, да прочетеш, да оформиш своята идея и да я изложиш.
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..