Програмата "Творческа Европа" подкрепя културния, творчески и аудиовизуален сектор в на Европейския съюз. Направленията "Култура" и "Медиа" имат цел да засилят и насърчат засегнатото от пандемията артистичното и културно сътрудничество и иновациите, както и устойчивостта на сектора.
1 милиард от бюджета от общо 2,5 милиарда евро до 2027-ма година са разпределени за подпрограма "Култура". Сред активните до края на лятото възможности за финансиране там е отворената покана "Европейско сътрудничество" отбеляза Десислава Панчева от офис Култура на бюро "Творческа Европа" България:
Това е мярката за организациите от културния и творческия сектор, които искат да финансират партньорски международни проекти. Задължително изискване тук е участието на минимум трима партньори от три държави, с които заедно да подадат проект. Целите са да се увеличи достъпа до култура и участието на публиката в културните процеси, да се насърчи социалното приобщаване към творчество, усвояване на нови практики, които щадят и стимулират запазването на околната среда.
Крайният срок за кандидатстване и подаване на проектни предложения за „Европейско сътрудничество“ изтича на 7 септември.
По програмата "Превод и разпространение на художествена литература" може да се кандидатства до 30-ти септември. В нея през годините кандидатстват много български издателства. Основно застъпени са печатните и електронни формати, допустими са и аудиокниги.
Пандемията забави проекти и събития от изминалия програмен период на Творческа Европа, но те вече приключват успешно. Пример за това дава Станислава Ташева от Фондация "Пловдив 2019":
Въпреки пандемията нашият партньорски проект "Училище - участваме заедно" успява да приключи със събитие в австрийския град Грац, като финалното представление е на 8 август 2021.
Хората на изкуството лесно откриват информация за възможностите включване в проекти, свързани с творчеството, категорична е проф. Стела Митева - Динкова от Академията по музикално танцово и изобразително изкуство в Пловдив:
Който има интерес, и е буден, и е отворен - има достъп до информацията. Оттам-нататък нещата се свеждат до лична инициатива - да влезеш, да разгледаш, да прочетеш, да оформиш своята идея и да я изложиш.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..