Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колективен имунитет ще бъде постигнат, но не без ваксини

„Всеки човек мисли по различен начин и се съмнявам, че принципно българите подценяват опасността от евентуална нова вълна на Ковид заразата. Българите четат много, четат различни неща и невинаги информацията в медийното и интернет пространството, отразяват реалната действителност. Често се натъкваме и на измислици“. Това подчерта проф. Маргарита Апостолова -  ръководител на Лаборатория по медико-биологични изследвания към Института по молекулярна биология към БАН.

По думите ѝ все повече се доближаваме към колективния имунитет, защото предприемаме съответните действия за имунизиране.

„Важно е обаче да се подчертае, че дори имунизацията, ако тя не образува антитела срещу  съответния коронавирус или не предизвиква клетъчен имунитет, не би довела до предпазване на организма от заразяване с нов вирус“.

Почти година и половина след началото на Ковид пандемията сме научили повече за  генома на вируса, защото целият Свят работи по различни методики и вече се знае в пъти повече от началото на пандемията.

Проф. Апостолова бе категорична, че различните вълни, предизвикани от мутациите на вируса, протичат в България по различен начин. Дори и очакваната четвърта вълна не идва тук със силата, с която тя се наблюдава в Индия, Нидерландия или Англия.

„Това не се дължи само на броя на ваксинираните в България, тъй като процентът тук е още нисък в сравнение с останалите страни, но ние имаме и нещо друго – дали ваксината БЦЖ или българският геном, но  ситуацията тук е друга“.

Щамовете, които се наблюдават преимуществено в момента у нас, са варианти на британския. Независимо, че делта вариант на вируса в България е бил засечен в градския транспорт още през април, броят на заразените досега за три месеца е много по-малък, отколкото в Нидерландия, където броят на заразените се е увеличил рязко само за една седмица, подчерта проф. Апостолова.

„За да се знае дали човек има антитела, трябва да си направи съответния тест за антитела 20 дни след ваксинация. Има случаи, когато ваксинирани, особено по-възрастни хора, не образуват или образуват малко антитела. Това обаче нищо не значи, защото те могат да имат клетъчен имунитет, но цената му в България е доста скъпа“.

Във всички случаи ще стигнем до постигане на клетъчен имунитет при брой на ваксинираните между 50 и 70%. Не трябва обаче  в никакъв случай да се отказваме от ваксините, бе категорична проф. Апостолова.

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55