Изпращаме месец на промени, след вторите избори за годината, но без регистриран напредък за ново правителство. Изцяло новата ситуация в Народното събрание роди подозрения, обвинения и невъзможност за преговори. Коментар на политическите пререкания между партиите от политолога доц. Иван Начев.
Той каза, че все още не може да се каже със сигурност накъде вървим, дали към нов кабинет, или към избори.
"Всичко това, което наблюдаваме не е нещо, което сме виждали преди", уточни доц. Начев. Според него и двете страни са прави, защото от една страна новите партии на протеста, нямат мнозинство за ново правителство, от друга ИТН спечели тези избори с малко, и победи ГЕРБ.
"Бидейки антисистемна партия ИТН, партия насочена срещу статуквото, тя не иска да спазва онези правила, които са негов символ", смята политологът. Той допълни, че поведението на ИТН е обяснимо, защото 1/4 от депутатите са от тази партия, или всеки четвърти българин е гласувал доверие на тях.
Доц. Начев каза още: "Тази партия иска да понесе политическата отговорност, но другите партии, които са свикнали на коалиционни споразумения и задкулисни договорки трябва да се дадат сметка, че ако не беше ИТН, то нямаше да имаме тази ситуация, ГЕРБ нямаше да е опозиция. Тук е по-важно дали започваме да говорим за политики, или започваме да говорим за хора, както направиха вкл. от Демократична България. Този разговор за политическото управление е по-важен, а на втори план е разговорът за хората."
Доц. Начев смята, че е важно вече да спрат пререканията между партиите, от друга страна президентът Радев няма интерес служебното правителство да управлява дълго, и мандътът ще бъде връчен скоро.
"Избирателите много ясно казаха, че не искат управление на една партия, на един лидер, а управление, подкрепено от много повече политически формации", поясни още в анализа си политологът.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..