В началото на годината ЕК стартира проекта Баухаус, който залага на естетика и устойчивост в прехода към чиста икономика. "Баухаус" е творческа инициатива, която разчупва границите между науката и технологиите, изкуството, културата и социалното приобщаване.
Сто години след основаването на движението Баухаус в Германия, оказало огромно влияние върху изкуството, архитектурата и дизайна на 20 век, ЕК стартира проекта Нов европейски Баухаус. Той е екологичен, иконимически и културен проект, насочен към съчетаване на дизайн, устойчивост, достъпност и инвестиции, за да се подпомогне реализацияна на Европейския зелен пакт.
Крайната му цел е да проучим как да живеем по- добре заедно след пандемията. В момента сградите и инфраструктурите причиняват най- малко 40 на сто от всички емисии на парникови газове, а съвременното строителство използва в голяма степен цимент и стомана, за чието производство е необходимо огромно количество енергия, които отделят въглероден диоксид чрез химически реакциии.
Затова новото европейско двиежение Баухаус трябва да се превърне в пространство за сътрудничество в сферите на дизайна и творчеството, в което архитекти, хора на изкуството, учени, инженери и дизайнери ще работят заедно за превръщането на тази визия в реалност, каза на конференция, организирана от българското министерство на културата в средата на юли европейският комисар по научни изследвания, иновации, култура, образование и младеж Мария Габриел. По думите й новият Баухаус е шанс за местните общности.
Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра подчерта, че това е проект за всички региони на Европа, а чрез насърчаване на икономически достъпни решения той трябва да допринесе за социалното сближаване и решаване на проблемите с жилищното настаняване. Тя добави, че за новия Баухаус не цената е важна, а разходите.
"27 милиона европейци живеят в лоши къщи, а милиони сгради трябва да бъдат санирани. Как можем да строим по- добре, как да използваме иновативен дизайнинг, за да преосмислим нашите сгради и живот. Какво ще стане ако ги направим по- природосъобразни, по- красиви и по- инклузивни. Можем и трябва да го направим. Европейската зелена сделка е политичеки приоритет, но тя изглежда отдалечена за много хора. Нека бъдем честни – за някои градове идеята за тази зелена икономика може дори да е източник на притеснения – колко ще струва, колко ще загубя. Проектът за Европейски Баухаус обръща въпроса, така че не става дума за цената, а за разходи, дава предимство на красотата, на удобството и възможността за достъпност".
Добър пример за креативност, преоткриване на пространства и симбиоза между култура, творечски инициативи и пространства се оказа домакинството на Пловдив на ЕСК 2019 година. Изпълнителният директор на едноименната фондация тогава Светлана Куюмджиева обобщи ползите за града от инициативата, които продължават и в момента.
Проектът Баухаус ще се финансира от програмите Еразъм плюс, Творческа Европа, Хоризонт Европа и кохезионните фондове. Изисква се реформа в мисленето, въвеждане на иновациите и необходимостта от междусекторни партньорства.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..