Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" с новия европейски Баухаус


В началото на годината ЕК стартира проекта Баухаус, който залага на естетика и устойчивост в прехода към чиста икономика. "Баухаус" е творческа инициатива, която разчупва границите между науката и технологиите, изкуството, културата и социалното приобщаване. 

Сто години след основаването на движението Баухаус в Германия, оказало огромно влияние върху изкуството, архитектурата и дизайна на 20 век, ЕК стартира проекта Нов европейски Баухаус. Той е екологичен, иконимически и културен проект, насочен към съчетаване на дизайн, устойчивост, достъпност и инвестиции, за да се подпомогне реализацияна на Европейския зелен пакт. 

Крайната му цел е да проучим как да живеем по- добре заедно след пандемията. В момента сградите и инфраструктурите причиняват най- малко 40 на сто от всички емисии на парникови газове, а съвременното строителство използва в голяма степен цимент и стомана, за чието производство е необходимо огромно количество енергия, които отделят въглероден диоксид чрез химически реакциии. 

Затова новото европейско двиежение Баухаус трябва да се превърне в пространство за сътрудничество в сферите на дизайна и творчеството, в което архитекти, хора на изкуството, учени, инженери и дизайнери ще работят заедно за превръщането на тази визия в реалност, каза на конференция, организирана от българското министерство на културата в средата на юли европейският комисар по научни изследвания, иновации, култура, образование и младеж Мария Габриел. По думите й новият Баухаус е шанс за местните общности.

Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра подчерта, че това е проект за всички региони на Европа, а чрез насърчаване на икономически достъпни решения той трябва да допринесе за социалното сближаване и решаване на проблемите с жилищното настаняване. Тя добави, че за новия Баухаус не цената е важна, а разходите. 

"27 милиона европейци живеят в лоши къщи, а милиони сгради трябва да бъдат санирани. Как можем да строим по- добре, как да използваме иновативен дизайнинг, за да преосмислим нашите сгради и живот. Какво ще стане ако ги направим по- природосъобразни, по- красиви и по- инклузивни. Можем и трябва да го направим. Европейската зелена сделка е политичеки приоритет, но тя изглежда отдалечена за много хора. Нека бъдем честни – за някои градове идеята за тази зелена икономика може дори да е източник на притеснения – колко ще струва, колко ще загубя. Проектът за Европейски Баухаус обръща въпроса, така че не става дума за цената, а за разходи, дава предимство на красотата, на удобството и възможността за достъпност". 

Добър пример за креативност, преоткриване на пространства и симбиоза между култура, творечски инициативи и пространства се оказа домакинството на Пловдив на ЕСК 2019 година. Изпълнителният директор на едноименната фондация тогава Светлана Куюмджиева обобщи ползите за града от инициативата, които продължават и в момента.

Проектът Баухаус ще се финансира от програмите Еразъм плюс, Творческа Европа,  Хоризонт Европа и кохезионните фондове. Изисква се реформа в мисленето, въвеждане на иновациите и необходимостта от междусекторни партньорства.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28