Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България задълженията много често носят ответна реакция

„Трябва много разумно, а не политически да подходим към COVID ситуацията“, това заяви Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Организацията направи проучване сред работещите в средното образование, което показа, че над 91% от учителите са твърдо "против" задължителното ваксиниране за всички в България, а над 93% казват категорично “не” на задължителната имунизация на работещите в просветната сфера.

Изследването показва още, че въпреки високия негативен отговор на учителите спрямо процеса на ваксинация, именно тази група хора са сред най-ваксинираните, „те имат близо 2 пъти по-висок процент на ваксинация в сравнение с останалите българи“, каза Петров.

Според него обаче задължителното ваксиниране не е правилният подход.

„Когато стигнем до елемента „задължителност“ виждаме, че не само учителите, а всички в България не са склонни да го възприемат. Правилно говорене, обясняване и срок, хората да достигнат сами до това решение е това, което трябва да се направи“, обясни председателят на синдикат „Образование“ и допълни, че „добрите политици трябва да си дадат сметка, че в България задълженията много често носят ответна реакция и не ни вършат работа“.

Само няколко седмици преди началото на новата учебна година, Петров заяви, че още е рано да се каже как ще започне тя- в присъствена или дистанционна форма, но той заяви, че „образователната система е сравнително най-подготвената, защото дистанционното обучение се разви много през последната година“.

„Най-добрата хипотеза е да започнем всички в редовна учебна среда, но при този ръст на заразени, и ако той продължи, то най-вероятно ще се наложи някои образователни институции да преминават диференцирано в електронна среда. Това би бил най-добрият подход, отколкото да затваряме цели градове или области“, каза още Юлиян Петров, председател на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.

Целия разговор слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изход от кризата трябва да се търси във всички посоки

"Няма никакво значение кой е министър на вътрешните работи, ако той е излъчван от определени политически фигури или фигури, стоящи зад конкретни политици. Няма значение дали ще се казва Калин Стоянов или Стоян Калинов, а каква политика води. И ако този нов човек води старата политика да се толерират купувачи на гласове, мрежи, които контролират вот и..

публикувано на 26.08.24 в 11:30

Президентът одобри кабинета "Главчев 2", изборите ще са на 27.10.

Димитър Главчев предложи  директора на Националната полиция Атанас Илков за служебен министър на вътрешните работи .  Илков ще замени на поста Калин Стоянов. Втората промяна в състава на Министерски съвет с министър-председател Димитър Главчев е външният министър . За него Главчев предлага поста да поеме Иван Кондов . Президентът Румен Радев..

публикувано на 26.08.24 в 10:18

Археологическото проучване под Бетонния мост приключва в срок

Приключват археологическите разкопки под Бетонния мост. Следващата седмица предстои междуведомствена комисия да посети обекта и да реши неговата съдба. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Петър Зидаров, който ръководи археологическия екип. „Това, което е най-впечатляващо със своите мащаби, е голямата масивна..

публикувано на 23.08.24 в 10:35
Иво Инджов

Политическата криза скоро няма да бъде преодоляна

Понеделник е денят "Х", в който трябва да стане ясно дали ще има нов служебен кабинет отново начело с Димитър Главчев, а също и дали предсрочният парламентарен вот ще бъде на 27 октомври, или ще се отложи още във времето. Вчера президентът Румен Радев даде срок до понеделник Главчев да представи състав на ново служебно правителство. Ще се..

публикувано на 23.08.24 в 09:47

Законът, засягащ ЛГБТ-теми, е репресивен и ще бъде отменен

"От гледна точка на който и да е човек с нормална интелигентност и психично здраве, този закон е меко казано  глупав. В него има куп противоречия и определя една чисто дискриминационна практика, която веднага заинтересува Европейската комисия, защото засяга правата по отношение на пол". Това заяви психологът Иван Игов. Като аргумент, той подчерта..

публикувано на 22.08.24 в 11:06