Разпространението на коронавируса и неизбежните органичения създадоха нов вид социално общуване и станаха причина за значителни промени в начина на обучение. Това доведе и до нови изисквания към решилите да тръгнат по пътя на науката успоредно с четвърта пандемична вълна. В годишната си реч пред Европарламента председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен акцентира върху значимостта на подкрепата за младите.
Трябва да направим необходимото следващото поколение да може да изгради своето бъдеще. Пред нас расте високообразовано, изключително талантливо и силно мотивирано младо поколение. Поколение, което пожертва толкова много, за да запази безопасността на другите. По принцип младостта е времето на откритията. На новите преживявания. На създаването на приятелства за цял живот. На поемането по своя път. А, какво се изисква от младите хора днес? Да спазват социална дистанция, да се затворят у дома и да учат от вкъщи. В продължение на повече от година.
Фон дер Лайен отбеляза, че Европа се нуждае от всички свои млади хора и всичко – от Зеления пакт до NextGenerationEU, има за цел да защити тяхното бъдеще.
Още по време на първата вълна се наложи обучение в реална среда, но онлайн. Това вече не е приложимо навсякъде. За да присъстват на практическите занятия студентите от Медицинският университет в Пловдив трябва да са ваксинирани, с отрицателен тест или преболедували.
При откриването на новата учебна година ректорът проф. Мариана Мурджева отбеляза: Започваме упражненията присъствено, особено в клиничните дисциплини, където е необходимо студентите по медицина, медицинските сестри, акушерките да влязат в реални условия при пациентите и да се научат да работят с тях. Година и половина е достатъчно за добра теоретична подготовка с онлайн обучението, но сега е време да се върнем към тези условия и то, когато имаме възможност да бъдем ваксинриани и част от студентите и преподавателите са преболедували. Разбира се трябва да се спазват и определени правила.
Приетите с пълно отличие бъдещи медици са убедени в необходимостта от ваксините: Тази професия е свързана с хора и ваксинирането дори не трябва да се поставя под въпрос.
Кампанията за ваксиниране в българските училища ще продължи, за да се повиши доверието и сред учителското съсловие. По повод съмненията и колебанията, свързани с имунизационния процес сред учителите заместник-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова, която е учен и преподавател по фармация отбеляза, че са ваксинирани само 30 процента от българските учители и призова:
Съмнението във ваксинацията е недопустимо. Да отворят интернет страницата на Министерството на образованието и науката, където сме публикували всички най-често задавани въпроси и отговорите от страна на специалистите.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..