На 5 октомври светът чества Световния ден на учителя. Празникът е повод да се подчертае ключовата роля на учителите по целия свят в образованието на децата. Световният ден на учителя е определен от ЮНЕСКО през 1994 г. В България денят се отбелязва от 2006 година.
Каква е тайната на успеха да се превърнеш в любимец на учениците си? На този въпрос търси отговора преподавалятелят по български език и литература Атанас Пирянков. Той е учител с над 20 години стаж, преподавал е в няколко училища и на стотици ученици.
За професията той казва, че всеки път, когато влезе в класната стая и застане пред учениците си, се чувства на правилното място.
В началото на своята кариера Пирянков признава, че е гледал идеалистично на професията. Сблъсъкът с реалността и практиката през годините, обаче, го учи, че подходът към всеки ученик е различен.
„Печеля уважението на учениците с отношението, което имам към тях и с това, което знам. Рано или късно ще има ученик, който ще ме подцени с въпрос. И когато аз му отговаря- печеля неговото уважение“, каза Пирянков.
Той става разпознаваем като преподавател и сред други ученици с представянето на поемата „Септември“ на Гео Милев в рап вариант. Пирянков споделя, обаче, че този прочит на произведението вече не влиза в учебната програма.
„Не преподавам поемата „Септември“ по този начин, защото след като учебната програма се смени, това произведение влезе в списъка за десети клас. Децата са прекалено малки, за да го разберат“, смята преподавателят.
Не само учебната програма, а и средата на обучение изискват различни методи на преподаване. И макар последните две години да отчитат по-високи резултати на учениците, въпреки онлайн обучението, Пирянков е категоричен, че учениците не са готови да преминат към обучение, изцяло в електронна среда.
„Нашето общество не е дорасло за онлайн образование. Онлайн е възможно в момента само да се преподава, но на хора, които имат желание да учат“, смята Пирянков.
Въпреки своята анти-интернет философия, вижданията му за бъдещето на професията са много сходни с електронното обучение. А представата му за това как биха протичали часовете е футуристична. Според него учителската професия ще бъде трансформирана и учителите ще влизат единствено в ролята на надзирател, но не и на преподавател.
Мотото на Световния ден на учителите тази година е „Учителите в основата на възстановяването на образованието“. А Пирянков допълва, че за да бъде възстановено образованието, е нужно и учениците да имат желание да присъстват в класните стаи.
Целия репортаж с Атанас Пирянков слушайте в звуковия файл."Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...