Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Запознайте се - Пловдив и още..." с новия пътеводител

4
Румяна Титерякова
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

"Запознайте се - Пловдив и още..." Така се нарича най-новият пътеводител за Пловдив и региона под знака на Университетското издателство "Паисий Хилендарски". Между неговите 300 страници се редуват легенди и исторически факти за Пловдив, Асеновград, Хисаря и Старосел, фотографски илюстрации на Димитра Лефтерова и карта на Ваня Аргирова. Автор на книгата пък е Румяна Титерякова, дългогодишен екскурзовод, под чието име са познати още две издания на пътеводители.

„Новата книга е плод на почти 50 години работа и е в помощ не само на колегите ми, а и за неспециалисти“ – разказва Титерякова. Тя припомня, че преди да започне работа върху нея, последните пътеводители са били от 1987 година, а излязлата през 90-те години книга за Пловдив от историци би могла да се ползва само като допълнение от екскурзоводите.

„Нашият район е уникален с това, че съчетава артефакти от най-дълбока древност до наши дни и те успешно се допълват без да се разграничават“ – посочва Титерякова. От Пловдив тръгват множество маршрути и той е олицетворение на стиха „земя като една човешка длан“, защото си има всичко:  „От една страна Родопите, от друга страна Стара планина и Средна гора, минерални извори, Розовата долина. Имаме си всичко, нямаме реклама“.

Отделно, ковид-пандемията се отразява негативно на целия туристически бранш. Екскурозоводите са останали без работа, без подкрепа от държавата и много от колегите ѝ вече са сменили работата си, за да оцелеят.

„Отпадат непрекъснато заявки. От една страна на хората им се пътува, на втората година след ковида малко им е омръзнало на всички от тази затворена среда. От друга страна хората се страхуват. Данните са потресаващи“ – признава екскурзоводката.

Тя не е сигурна доколко сертфикатите ще помогнат, тъй като и преди това се е пътувало само с отрицателни тестове или ваксина. „Много хора не могат да се ваксинират поради имнунни заболявания, така че се очертава дискриминация и противоборство“, прогнозира Титерякова.

Пътеводители, като нейния, ще повлияят на това хората сами да пътуват. Но, по думите ѝ, винаги ще има хора, които ще предпочитат живия контакт, защото знаят, че един екскурзовод може да им разкаже много повече от сухата информация, която ще прочетат. 

Интервюто с Румяна Титерякова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55