Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преодоляване на последиците от COVID-19 в рибарските райони


Ковид кризата се отрази негативно и на сектора Рибарство заради ограниченията за движение в първите месеци на пандемията. Това бе отчетено на среща на Националната рибарска мрежа в Пловдив. Това редуцира договорите с доставчици, отрази се и на работата на заведенията.

Припомняме, че през април 2020 година Съветът на ЕС направи промени в регламентите на Европейския фонд за морско дело и рибарство и общата организация на пазара. С тях работещите в бранша получиха подпомагане заради временното преустановяване на риболова. Бе разрешено и да се увеличи подпомагането за количествата продукция, която се съхранява принудително и не може да се продаде заради затворените заведения и пазари.

На срещата в Пловдив бяха дискутирани посоките, в които секторът ще бъде подпомаган от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури в новия програмен период от 2021 до 2027 година. Една от мерките подпомага създаването на организации на производители. Такава подкрепа е имало и в предишния програмен период, но резултатът е само една организация. Според Стоян  Котов, шеф на дирекция „Морско дело и рибарство“ в Министерството на земеделието, става дума за естествен процес, който ще намери своето продължение в следващите години:

Високата цена на електричеството е в тежест и за рибните стопанства в страната. Цветелин Венев, който има рибно стопанство в района на Тетевен, търси решение в собствено производство на електроенергия.

Такива проекти ще получат финансова подкрепа от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, обясни Стоян Котов.

Предвижда се финансовата подкрепа от  Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури да бъде насочена към устойчивото развитие на дружествата в бранша, както и да продължи подкрепата за преработвателната промишленост и създаването на  пазари за продуктите от риболов и аквакултури. Същевременно ще се насърчава развитието на синята икономика. Целта е да се запазибиологично разнообразие в моретата, което е застрашено от замърсяването, прекомерния улов и унищожаването на местообитанията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС. Според..

публикувано на 24.04.24 в 16:44

Петима кандидат-студенти ще се борят за 1 място в МУ-Пловдив

Кандидатстудентската кампания 2024 за Медицински университет-Пловдив е открита, текат първите изпити за чуждестранните кандидати. Готов е справочникът за всички български кандидат-студенти, за четирите факултета на университета и в Медицинския колеж. Днес се проведе Ден на отворените врати, в който участваха дванадесетокласници от Пловдив и Южна..

публикувано на 24.04.24 в 13:15
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59