Предизвикателствата на зеления преход могат да се трансформират в стратегия за растеж, възможности и работни места, но са нужни инвестиции и реформи. Ключовите сектори са науката и иновациите. Това отбеляза по време на международен форум, проведен у нас в средата на октомври българският еврокомисар Мария Габриел. Тя акцентира и на финансирането за екологични технологии и проекти, заложено в две от европейските програми:
Програмата „Хоризонт Европа“ ще бъде с бюджет от 95,5 милиарда евро, което я превръща в най-голямата публична програма за инвестиция в наука и иновации в света. Това е възможност за всяка една държава-членка. Програмата „Еразъм+“ ще бъде с двойно увеличен бюджет от 28 милиарда евро и това позволява да наблегнем с инвестиции не само във висшето образование, а и в професионалното. В „Хоризонт 2020“ са инвестирани над 1 милиард евро в научни решения за подпомагане на екологичния преход. От одобрените общо над 70 проекта има 14 български участници.
Експертен екип от иновативни, икономически и природозащитни организации, обединен в Коалиция за Зелен рестарт създаде Учебник по бъдеща история на България, който показва какви могат да бъдат ползите от Националния план за възстановяване и устойчивост и привличането на средства по европейския механизъм Next Generation EU. Саша Безуханова - един от създателите на учебника и основател на платформата MOVE.BG и член на Европейския съвет по иновации, отбеляза
Очертахме как с конкретни политики, инициативи и законодателни мерки може да се развие България в следващите 30 години. Посочихме и мерките, необходими за опазване на природните ни ресурси - един от най-важните капитали за бъдещето. 32 % от територията на държавата ни е защитена зона от Натура 2000. Реките у нас са все още не дотам замърсени - 30 %, докато в Западна Европа това замърсяването достига 60-70 %. Изключително важно е да се вземта превантивни мерки за опазване на този капитал.
Безуханова заяви, че имаме много добри възможности за развитие и даде като добър пример за таков две от страните-членки на Европейския съюз:
Естония стана световнен експерт за дигитална държава. Финландия се специализира като държава, която развива кръгова икономика. Има много възможности. С добра национална политика ние можем да привлечем голям ресурс от частните инвестиционни пазари в посока устойчиви инвестиционни решения, включително и за рискови инвестици.
Подготовката на кадри за работа в новите технологични сектори в екологията и изпълнението на проекти в тази насока също заема водеща позиция. В това е убеден и ръковдителят на специлност Екоенергийни технологии в Пловдивския университет доц. Драгомир Господинов:
Реализацията е във все по-големия брой фирми, които се занимавт с възобновяеми енергийни източници - в сферата на фотоволтаиците, топлинната слънчева енергия, ветрогенераторите, биомасите и геотермалната енергия.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..