След откритите в края на миналата седмица 228 машини за гласуване, снощи бяха открити още 150 машини на "Сиела Норма" в митнически склад на летище София. От ЦИК заявиха, че са изненадани от поредната пратка машини за гласуване и поискаха те да останат в склада.
Пред медиите представителят на фирмата Веселин Тодоров заяви, че е изненадан от реакцията на ЦИК, тъй като въпросните 150 машини са за гаранционно обслужване на 12 800-те машини, които ще се ползват на предстоящите избори на 14 ноември. Тодоров подчерта, че на тези 150 машини нямало качен софтуер и не могат да се ползват за гласуване
През уикенда се разгоря скандал с други 228 машини на "Сиела Норма", които станаха повод бившите управляващи да заподозрат манипулации на изборите. За тях пък от фирмата обясниха, че са за демонстрации в Албания, и Грузия.
"Скандалът с машините не само не повишава доверието в изборния процес, а то допълнително се срива. Без доверие по- добре е избори да не се правят, защото, ако хората не вярват в резултата, то изборите са по- скоро вредни. Всички тези скандали са крайно негативни и това е едно от обясненията, защо в Европа машинно гласуване няма", коментира пред Радио Пловдив проф. Михаил Константинов.
Той добави, че само в град Брюксел се гласува с машини, но там има друга технология на броенето на разписките.
"Не се занимавам с внос на машини, не знам къде е истината, но е факт, че Европа изхвърли машините за гласуване за вторични суровини, а ние ги въвеждаме", категоричен е професорът.
Според Константинов твърдението на "Сиела Норма", че складираните на летище София 150 машини за гласуване са за резервни части, е пълен нон-сенс, още повече, че и ЦИК не знае за тях. "Това е като да си купите напълно нова кола и после да си купите още една, която да стои в гараж за резервни части на новата кола".
"Да се подмени една машина с друга в деня на изборите, заради дефект е едно, но да складираш машини за резервни части е подигравка с българската общественост. Това са номера от некачествени селски седенки", заключи експертът.
По думите му реакцията на институциите също замъгляват ситуацията и внасят подозрение и недоверие в изборния процес.
"До изборите остават 4-5 дни, което означава, че доверието не може да бъде възстановено. Въпросът е да не го разрушим още повече. Тези 4 изборни кампании не протекоха добре, но няма и как иначе да е . Ние сме единствената държава в света, която произвежда три парламентарни избори за по- малко от година. Дори в Италия, където правят най- много избори, няма такова кошмарно количество като тук", коментира проф. Михаил Константинов.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..