Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не разчитаме на късмет, когато ни управлява пандемия

„Тенденцията за спад, която имаме сега, скоро ще започне да се обръща. В момента забелязваме това  при малките деца на възраст от 6 до 9 години, заради това, че бяха върнати в училище. При тях има обръщане на тенденцията. И тъй като има и решение да се връщат и по-големите ученици, след 2-3 седмици ще имаме по-сериозен ръст“. Това заяви математикът д-р Лъчезар Томов.

По думите му, всичко зависи от нашето поведение, което не е добро. Хората, които биха могли да бъдат заразени, са твърде много. Част от боледувалите миналата есен биха могли да бъдат инфектирани повторно и няма гаранция, че при реинфекция ще им бъде по-леко.

„Възможността за една по-дълга и тежка зима  се съчетава с дълга вълна, ако хората не се държат  разумно.“

Томов подчерта, че това е първата глобална пандемия в човешката история, в която патогенът е със заразност ниво R-10,т.е. един заразява 10 други, докато испанският грип е бил с ниво на заразност R-2,5. Заразността на  Делта и на Делта+  е толкова висока, че трудно би могло да се говори за вълна с нормален цикъл на обръщане.

„При Делта+ варианта не можем да разчитаме на щастливи случайности. Той ще отиде навсякъде и до пролетта ти ще бъдеш или мъртъв, или преполедувал, или ваксиниран. Всичко зависи от човешкото поведение – от мерките, които определя Правителството и от това, което правят хората поотделно“.

Д-р Томов коментира още, че масовата ваксинация по данни на други държави, сваля до 20 пъти риска от смърт, от хоспитализация – 15 пъти,  затова тя е главното оръжие срещу пандемията.  

Той препоръча всички деца от 5-ти клас нагоре да бъдат ваксинирани, за да се възстанови учебният процес. „След като вече около 3 млрд по света са ваксинирани, дори и извънземните да твърдят, че ваксините са опасни, това е извадка за големите числа и е добре всеки образован човек да го знае“, подчерта Томов.

Най-голямото заразяване става при дълго стоене в затворено помещение без маска. Резултатът от проведените избори ще може да бъде видян  около 14 дни по-късно.

Децата на 12-14 години имат най-добрата имунна система. Ако боледуват придобиват и добра защита и без да знаем колко са антителата им.

„Що се отнася до неваксинираните деца, от ноември до април има 35 деца с тежки синдроми и сърдечни увреждания. Хората си мислят, че болестта не засяга децата, но има и починало дете до 14 години без придружаващи заболявания“.

Ако при предишния вариант имахме спад в тенденцията през пролетта, въпреки нашите действия, сега изобщо не можем да си представим такова нещо. Страни с ваксинирано население до 60% имат  сериозни проблеми, а ние имаме 23-24% ваксинирани. Т.е. няма никакви предпоставки да очакваме спад, ако не се държим правилно. Хората трябва да бъдат отговорни за действията си.“

При тотален локдаун за 2-3 седмици, заболеваемостта  би спаднала с 30-40%. Идеята на всички локдауни е да се купи време, за да могат хората да се ваксинират, бе категоричен математикът д-р Лъчезар Томов. 

"Не трябва да разчитаме на късмет, когато ни управлва пандемия. Имаме една официална смъртност и може би  двойна неофициална. И тази година е рекордна."

Чуйте повече от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28