Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвместни магистърски програми в три БГ университета

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“,  Техническият университет – Варна  и Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ ще приемат от следващата академична година студенти по две съвместни магистърски програми -  „Екотехнологични системи в индустрията“ и „3D технологии за проектиране на производство“. 

Те се реализират по проект „Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема“.  „Иновация“ е ключовата дума, която описва проекта, казва координаторът за Варненския свободен доц. Росица Петкова – Слипец.  

"Иновативно е  това, че сътрудничеството на частния и два държавни ВУЗ- а ще обучава студенти в областта на техническите науки. Тези магистърски програми ще дават решения в различни проблемни въпроси в областта на зелената и синята икономика ина 3D проектирането и производството."

Предизвикателството е както за академичния състав, така и за студентите, които ще получат обща диплома от трите учебни заведения. Всеки универстет ще участва със свой преподавателски състав в магистърските програми, което ще подкрепи вътрешната мобилоност на преподаватели и на студенти.  Предстоят и множество обучения, включително и обмен на опит с чужди университети, посочи доц. Петкова - Слипец. Допълнително,  студентите ще получат и т.н "меки умения", за комуникация, които ще им помогнат за представянето пред бъдещи работодатели.

"Дипломата, която ще бъде получена, ще е със съответните европейски дипломни приложения и тази савместна дипломе ще може да бъде ползвана не само в българия, но и в целия свят." 

Знание, което ще се реализира в икономиката на бъдещето, такава е амбицията на проекта, по думите на доц. Галина Илиева от Техническия университет Варна. Тя обясни, че акцентират върху първата магистърска програма „Екотехнологични системи в индустрията“, която ще се фокусира върху енергийната ефективност в производствата и в транспорта, безотпадните и екологосъобразни технологии.

"Тази специалност ще е уникална за България и завършилите я ще имат широк хоризонт за реализация в страната и в чужбина"

В ПУ "Паисий Хилендарски" по проекта ще бъдат създадени две модерни лаборатории, разказва координаторът тук проф. Невена Милева. А подумите й, освен  практиката, от изключетелна важност е и общия подход за кариерната развитие на студентите.

"Голям интерес представлява още от сега лабораторията, свързана с 3D технолигиите, които сега са модерни и иновационни. Много от елементите и частите се изработват чрез 3D принтиране."

Проектът „Иновативен модел за модернизация на висшето образование чрез създаване на академична екосистема“ ще реализира идеята за споделянето на ресурси – академичен състав и материална база, ще работи за по- доброто позициониране на трите висши училища в рейтинговата система и за по- висока конкурентност на предлаганите от тях програми. 

Заедно с трите бъргарски висши училища към него са асоциирани и университети от Испания, Словакия и Румъния.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54