Масово се затварят оранжериите, скъпоструващи съоръжения стоят празни от ноември, заради изключително високите цени на газа и тока. Към момента браншът е в колапс, заяви пред Радио Пловдив Теодора Кръстева - изпълнителен директор на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция.
Данните на организацията показват, че над 70% от производителите отопляват оранжериите си на газ. Те сключват обвързващи договори дългосрочно. "Ако не си изпълнил договора, се плаща и неустойка. Има освен това торове, препарати за растителна защита, масово се освобождават работници, а ако бъдат наети заплатите ще бъдат по- високи", коментира Кръстева.
Тя посочи, че чуждата продукция завладява пазара в големите супермаркети. Доматите и краставиците са внос от Гърция, Северна Македония, Турция. "Защо нашите съседи успяват и покриват чуждите пазари, а ние не успяваме! Според колегите държавата у нас е мащеха на производителите", коментира Теодора Кръстева.
От Асоциацията дават пример с Гърция, където също има скок в цените на газа и тока, но браншът продължава да работи, защото получават помощ от държавата.
На подкрепа от правителството се надяват и българските оранжерийни производители, които в понеделник ще имат опознавателна среща с министъра на земеделието Иван Иванов. Те ще настояват за 70% компенсации за изразходеното гориво.
"Всеки производител може да представи фактури и документи за направени разходи, ако държавата реши да помогне. Крайно време е да се намерят правилните механизми, за да може ние да работим спокойно и да се храним с българска продукция", каза Теодора Кръстева.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..