Масово се затварят оранжериите, скъпоструващи съоръжения стоят празни от ноември, заради изключително високите цени на газа и тока. Към момента браншът е в колапс, заяви пред Радио Пловдив Теодора Кръстева - изпълнителен директор на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция.
Данните на организацията показват, че над 70% от производителите отопляват оранжериите си на газ. Те сключват обвързващи договори дългосрочно. "Ако не си изпълнил договора, се плаща и неустойка. Има освен това торове, препарати за растителна защита, масово се освобождават работници, а ако бъдат наети заплатите ще бъдат по- високи", коментира Кръстева.
Тя посочи, че чуждата продукция завладява пазара в големите супермаркети. Доматите и краставиците са внос от Гърция, Северна Македония, Турция. "Защо нашите съседи успяват и покриват чуждите пазари, а ние не успяваме! Според колегите държавата у нас е мащеха на производителите", коментира Теодора Кръстева.
От Асоциацията дават пример с Гърция, където също има скок в цените на газа и тока, но браншът продължава да работи, защото получават помощ от държавата.
На подкрепа от правителството се надяват и българските оранжерийни производители, които в понеделник ще имат опознавателна среща с министъра на земеделието Иван Иванов. Те ще настояват за 70% компенсации за изразходеното гориво.
"Всеки производител може да представи фактури и документи за направени разходи, ако държавата реши да помогне. Крайно време е да се намерят правилните механизми, за да може ние да работим спокойно и да се храним с българска продукция", каза Теодора Кръстева.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..