Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През 2022 г. се очаква най-висок икономически растеж, близо 5%

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

Рекордна инфлация от 7,8% за миналата година отчете НСИ. Последно такова повишаване на цените беше регистрирано през 2008 година – в навечерието на световната икономическа криза. Икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев заяви, че сега България не е в икономическа криза, но има други фактори, които оказват негативно влияние.

„Имаме много специфични кризи. От една страна – здравна, защото пандемията не е овладяна, виждаме какви са числата. Имаме и енергийна криза заради високите цени на тока, което пък се просмуква в различни сфери, включително в публичната, транспорта и социалните дейности. Но извън тези специфични кризи, имаме икономически растеж, който премина от момент на възстановяване към растеж. През 2022 година се очаква да има най-висок икономически растеж в средносрочен план и може би ще бъде около 5% пункта. Така, че ние не сме в икономическа криза, а в някои специфични кризи, които оказват своето негативно влияние.

Икономистът подчерта, че сега различните бизнеси са потърпевши от високите цени на тока. Той изрази очакванията си, че 98% от фирмите, които създават добавената стойност, да оцелеят през следващите месеци.

Голямата икономика ще продължи да е в растеж. А що се касае за хората, там е важно каква част от доходите ще успеят да нарастват с процента на инфлация или с по-голям процент“, коментира още Петър Ганев.

Цялото интервю с Петър Ганев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

публикувано на 26.11.24 в 11:03

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05