Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средно с 25% ще се увеличат цените на клиничните пътеки

Д-р Иван Маджаров, председател на Български лекарски съюз
Снимка: Български лекарски съюз

Парите в проекто-бюджета на НЗОК за тази година са достатъчни за повишението на клиничните пътеки не само с 25%, но дори и средно с 30%. Това заяви председателят на Български лекарски съюз доктор Иван Маджаров в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив по повод приетия на първо четене от депутатите в Здравната комисия бюджет на НЗОК.

Той обаче уточни, че е много важно да се уточнят прогнозните хоспитализации. От НЗОК предлагат те да са  около 2 милиона и 200 хиляди.

„Точно с това ние не сме съгласни с това, тъй като е установено, че в България по-малко хора се нуждаят от болнична помощ. Затова искаме нивото да е около 1 милион  и 700 хиляди, колкото са хоспитализациите през миналата година“, обясни доктор Маджаров.

Предлагат най-голямо увеличение за процедурите в интензивните отделения

Най-голямото повишение на клиничните пътеки да е за тези, които се прилагат в интензивните отделения и тяхната стойност да се увеличи с 35%, затова ще настоява БЛС.

„Последната криза ни показа, че там сме изключително зле – и от към кадри, и от към оборудване, а също и за възможностите за посрещане на такива кризи. Ние не трябва да се стремим само към готовност за посрещане на кризи, а и към адекватно посрещане на ежедневните нужди от интензивни грижи на българските граждани", каза още председателят на БЛС.

По-висок процент на увеличение трябва да има и за клиничните пътеки за еднодневните услуги в болниците, които до момента са били оценени на изключително ниски стойности.

„Това са около 45 амбулаторни процедури, които бяха оценени до сега на нищожни цени, повечето бяха под 100 лева. И на практика те бяха неизползваеми, защото в болнично заведение такава цена не може да плати дори осветлението на фоайето“, обясни още доктор Маджаров.

Взаимстват примери от британската система за актуализация на цените

Целта е да се постави баланс за рефинансиране на клиничните пътеки, каза още председателя на БЛС и уточни, че средно цените трябва да се повишат с 25%.

„Тази година за първи път има предадена тежест на извънболничната помощ и средствата за медико-диагностични дейности, тоест българските граждани да могат да се изследват, но без да постъпват в болница. Това ни дава възможност да договорим повече средства за колегите от първичната и специализираната медицинска помощ, защото там кадровото обезпечаване граничи с катастрофа“, подчерта още доктор Маджаров.

Той е категоричен, че предложенията на БЛС за повишение на цените на клиничните пътеки са съвсем реалистични и не застрашават макро рамката на бюджет-2022. Доктор Маджаров предупреди, че ако не се приемат предложенията за новите стойности, болниците в страната ще продължат да потъват на фона на галопиращите цени на ток, отопление и консумативи.

Под заплаха за финансовото състояние са всички болници, а причината е инфлацията.

„Големи болници, които имат много пациенти и не са се оплаквали от опасност от фалит, сега вече алармират, че не могат да покриват своите нужди“, обясни доктор Маджаров.

От БЛС ще настояват новите цени на клиничните пътеки да влязат в сила не от 1 април, а със задна дата от 1 януари 2022 г.

Цялото интервю с доктор Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46