Дълъг ли е пътят от Силициевата долина в САЩ до Розовата долина в България? Какво мотивира младо семейство IT-специалисти да се занимава с пчеларство и какви са предизвикателствата да менажираш този бизнес у нас?
Отговорите - от семейство Митко и Дженифър Кацеви.
Той е българин, тя - американка и заедно отглеждат кошери в района на Карлово.
Началото
Всичко започва на сватбения ден на младото семейство през 2019 г., когато Митко и съпругата му Джен получават като подарък семейния пчелин край карловското село Соколица. Това е изненада за тях, защото в този момент и двамата имат обещаващи кариери в Силициевата долина.
Няма нищо случайно - за рода Кацеви любовта към пчелите и меда е вековна традиция, започнала когато техните прародители Атанас и Злата получават като сватбен подарък кошер.
Митко Кацев разказва, че идеята се родила точно от пчелина, подарък от родителите му. "Подаръкът бе повече със символично значение, не че ще си стегнем багажа и ще се пренесем да живеем в България. От тук обаче ни дойдоха доста идеи как да развиваме бизнеса и да популяризираме българския мед".
Какво е общото между пчеларството и IT-индустрията?
Всъщност има много общо, защото и в двата случая се управлява рискът, смята младият фермер, чиято специалност е компютърната сигурност:
"Всичко опира до риска и как той да се адресира. При пчелите има доста сходни неща - болести, природни фактори и работата до голяма степен е как да минимализираме риска, за да постигнем високи добиви и качествена продукция".
Семейната традиция и новите продукти
Семейните кошери са над 700 в страната, но за тях се грижи цялата фамилия. Майката Златка все още се занимава с всекидневните грижи около пчелите, а младите й помагат. Те пък се фокусират върху бизнес страната на пчеларството, тъй като продукцията им се предлага не само в България, а и на международния пазар. Маркетингът е „стихията“ на снахата Джен:
"Преди да се запозная с мъжа ми, не знаех какво е да си пчеларка, не знаех нищо за България. Пчеларството е нещо много различно за мен. Много ми харесва тук, много е спокойно", споделя Дженифър.
Семейството произвежда не само традиционните видове български мед от различни билки, а и екзотични продукти с куркума, лавандула, джинджифил и дори лют мед, като влага и иновации.
Сред новите им продукти са мед с лиофилизирани стрити ягоди (изсушени чрез замразяване) и кремообразен мед.
Проблемите пред пчеларите
Младите български фермери също се сблъскват със станалите традиционни проблеми за сектора – измиране на пчели, евтин внос на продукти от трети страни, но гледаме на проблемите като на предизвикателство, казва Митко Кацев.
Държавата също помага, както и еврофондовете, за да си възстановим по-бързо пчелите, смята младият фермер.
За празника
На днешния празник на пчеларите Св. Харалампий Митко Кацев си пожелава индустрията да продължава да се развива, а колегите му – да са упорити и позитивни.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..