Дълъг ли е пътят от Силициевата долина в САЩ до Розовата долина в България? Какво мотивира младо семейство IT-специалисти да се занимава с пчеларство и какви са предизвикателствата да менажираш този бизнес у нас?
Отговорите - от семейство Митко и Дженифър Кацеви.
Той е българин, тя - американка и заедно отглеждат кошери в района на Карлово.
Началото
Всичко започва на сватбения ден на младото семейство през 2019 г., когато Митко и съпругата му Джен получават като подарък семейния пчелин край карловското село Соколица. Това е изненада за тях, защото в този момент и двамата имат обещаващи кариери в Силициевата долина.
Няма нищо случайно - за рода Кацеви любовта към пчелите и меда е вековна традиция, започнала когато техните прародители Атанас и Злата получават като сватбен подарък кошер.
Митко Кацев разказва, че идеята се родила точно от пчелина, подарък от родителите му. "Подаръкът бе повече със символично значение, не че ще си стегнем багажа и ще се пренесем да живеем в България. От тук обаче ни дойдоха доста идеи как да развиваме бизнеса и да популяризираме българския мед".
Какво е общото между пчеларството и IT-индустрията?
Всъщност има много общо, защото и в двата случая се управлява рискът, смята младият фермер, чиято специалност е компютърната сигурност:
"Всичко опира до риска и как той да се адресира. При пчелите има доста сходни неща - болести, природни фактори и работата до голяма степен е как да минимализираме риска, за да постигнем високи добиви и качествена продукция".
Семейната традиция и новите продукти
Семейните кошери са над 700 в страната, но за тях се грижи цялата фамилия. Майката Златка все още се занимава с всекидневните грижи около пчелите, а младите й помагат. Те пък се фокусират върху бизнес страната на пчеларството, тъй като продукцията им се предлага не само в България, а и на международния пазар. Маркетингът е „стихията“ на снахата Джен:
"Преди да се запозная с мъжа ми, не знаех какво е да си пчеларка, не знаех нищо за България. Пчеларството е нещо много различно за мен. Много ми харесва тук, много е спокойно", споделя Дженифър.
Семейството произвежда не само традиционните видове български мед от различни билки, а и екзотични продукти с куркума, лавандула, джинджифил и дори лют мед, като влага и иновации.
Сред новите им продукти са мед с лиофилизирани стрити ягоди (изсушени чрез замразяване) и кремообразен мед.
Проблемите пред пчеларите
Младите български фермери също се сблъскват със станалите традиционни проблеми за сектора – измиране на пчели, евтин внос на продукти от трети страни, но гледаме на проблемите като на предизвикателство, казва Митко Кацев.
Държавата също помага, както и еврофондовете, за да си възстановим по-бързо пчелите, смята младият фермер.
За празника
На днешния празник на пчеларите Св. Харалампий Митко Кацев си пожелава индустрията да продължава да се развива, а колегите му – да са упорити и позитивни.
Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Описвайки го, най-често споменаваната дума за него е човечност. За начина, по който живя, и се изпраща този духовен лидер, говори писателката Теодора Димова. „Той наистина беше изключителен човек! Няма да забравя – още първата седмица, когато стана папа, имаше среща с..
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ. За момента няма яснота за детайлите по..
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..