"Нека на края на годината измерим инвестициите, защото едно са приказките, а друго са реализиранети проекти. По моя сметка, която различна от тяхната, в края на годината вървим към харчене на 69 милиарда лева", изчислява Василев.
По думите му в момента се държим като семейство, което преди Коледа взима потребителски кредит без да мисли, ще изиграем ролята на "Господин за един ден", много бързо ще изхарчим парите и ще задлъжнеем с 10 млрд. за една година.
Николай Василев обобщи, че свикваме да живеем с все повече дългове и харчове.
Между 2000 и 2008 година са били годините на най- голям растеж на българската икономика до 6%, изпреварващ дори този в Европа. Сега целият свят расте и се развива, а ние харчим безогледно и постигаме ръст от едва 4.8%. Ами че то бе никакъв дефицит ще постигнем пак толкова. Защо харчим отгоре, след като пак ще постигнем същото, пита Василев.
Неговият отговор е, че в момента ни управлява поколение политици, които не са злонамерени, но искрено вярват, че правилният модел на развитие на икономиката не е спестовността и финансовата дисциплина. Те вярвят, че колкото повече десетки милиарди раздадат, толкова по- добре за всички. Това работи за 5 минути, когато човек изпада в излюзията, че ще бъде много популярен, а всъщност нито едно правителство не е преизбирано, защото харчи.
Николай Василев определи като проблем заложената актуалицация на бюджета в средата на годината и прогнозира, че предстои ново увеличение с милиарди. Той напомни, че и досега никой не знае за какво са били похарчени 9 милиарда лева в края на миналата година.
По думите му желанието "сега да живеем добре", без да се интересуваме колко задлъжняваме, е неправилно. Така са разсъждавали и гръцките политици, и венецуелските политици и резултатът винаги е един и същ.
"И Виденов така е говорил, повярвайте", каза в заключение Николай Василев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..