Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със сделки помежду си могат да изкарат до местните избори, може и цял мандат

Предсрочните избори ще са катастрофа за ИТН и ПП

Не съм притеснен за живота на правителството, казусът с БНБ не е проблемът, който ще го събори. Предсрочни избори обаче ще са катастрофа за „Има такъв народ“ и за „Продължаваме промяната“. Това заяви политологът доц. Стойчо Стойчев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той добави, че спорните казуси ще се решават със сделки между партньорите. „Ще се извиват ръцете на едните или другите партньори за управителя на БНБ. В слуая не бих казал, че ще минат отвъд тази психологическа атака. Предполагам, че до последния момент ще има игра на нерви и накрая Слави Трифонов и премиерът Кирил Петков ще се разберат“, добави доц. Стойчев.

Според него спорът е изместен от способността за изпълнение на отговорностите по отношение на ценовата стабилност и контрола върху финансовите институции в условията на криза към персоналното.

„Банката сякаш върви по-добре със стария си гуверньор, така че е по-добре да отложат избора на управител на БНБ, за да се стигне до консенсусна фигура, която и чисто експертно да стои по-добре. Ролята на опозицията тук е да внесе още по-голям смут сред управляващите като подкрепи кандидат, който да задълбочи още повече разцеплението“, обясни доц. Стойчев.

Политологът подчерта още, че протестите са най-автентичните у нас от 1996 г. насам, защото има конкретни браншови и социални искания.

„Проблемите се виждат, защото държавата бездейства, оставена в институционален хаос в момента. Пътното строителство беше оплюто като мафиотска организация, която е поставена там да открадне някакви милиарди от държавата.

 В крайна сметка се оказа, че няма милиарди. Напротив самият бизнес е построил за милиарди ремонти, които в момента, понеже не са му платени той отказва да прави последващи поръчки на правителството.

Няма как държавата да поръчва без да си плаща за свършената дейност. Особено в ситуацията сега – държавите в Европа се опитват първо заради пандемията да спасят бизнесите си, а сега и заради усложнената международнаобстановка. На този фон български фирми работят безплатно“, коментира доц. Стойчев.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Пловдив в Световния ден на любителите на книгата

9 август е денят, в който  отбелязваме Световния ден на любителите на книгата. Всяка година на тази дата чрез различни инициативи множество държави по света насърчават любовта към четенето.  Пловдив е един от най-четящите градове в България. Неслучайно в продължение на почти цял месец  всяка година в града се провежда..

публикувано на 09.08.24 в 09:35

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08