Той добави, че спорните казуси ще се решават със сделки между партньорите. „Ще се извиват ръцете на едните или другите партньори за управителя на БНБ. В слуая не бих казал, че ще минат отвъд тази психологическа атака. Предполагам, че до последния момент ще има игра на нерви и накрая Слави Трифонов и премиерът Кирил Петков ще се разберат“, добави доц. Стойчев.
Според него спорът е изместен от способността за изпълнение на отговорностите по отношение на ценовата стабилност и контрола върху финансовите институции в условията на криза към персоналното.
„Банката сякаш върви по-добре със стария си гуверньор, така че е по-добре да отложат избора на управител на БНБ, за да се стигне до консенсусна фигура, която и чисто експертно да стои по-добре. Ролята на опозицията тук е да внесе още по-голям смут сред управляващите като подкрепи кандидат, който да задълбочи още повече разцеплението“, обясни доц. Стойчев.
Политологът подчерта още, че протестите са най-автентичните у нас от 1996 г. насам, защото има конкретни браншови и социални искания.
„Проблемите се виждат, защото държавата бездейства, оставена в институционален хаос в момента. Пътното строителство беше оплюто като мафиотска организация, която е поставена там да открадне някакви милиарди от държавата.
В крайна сметка се оказа, че няма милиарди. Напротив самият бизнес е построил за милиарди ремонти, които в момента, понеже не са му платени той отказва да прави последващи поръчки на правителството.
Няма как държавата да поръчва без да си плаща за свършената дейност. Особено в ситуацията сега – държавите в Европа се опитват първо заради пандемията да спасят бизнесите си, а сега и заради усложнената международнаобстановка. На този фон български фирми работят безплатно“, коментира доц. Стойчев.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..