Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата с газа е възможност да поправим исторически грешки

Възможността за поток на газ от Гърция към България е окуражително събитие, но не трябва да ни успокоява в дългосрочен план. Сега е важно да се доставят повече количества в хранилищата, за да се подготвим за зимата, каза по повод строителството на терминала за втечнен природен газ край Александруполис, в който и българската "Булгартрансгаз" има участие, Констанца Рангелова - старши анализатор в Програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията.

По думите й България може изцяло да се откаже от руския газ, дори само заради малкото си потребление в сравнение с другите европейски страни. Все пак рискът да купиваме руски, но от друг доставчик съществува, каза експертът, но направи утговорка, че прякото договаряне не винаги е най- изгодното като цена. Има моменти, когато цената по дългосрочния договор е неизгодна спрямо тази на международните пазари. 

Русия винаги е използвала газа като геополитическо оръжие и опит за дестабилизация на целия ЕС. Когато става дума за партньор, който целенасочено подкопава не само енергийната, но и национална сигурност на европейските държави, важно е възможно най- бързо да спрем тази зависимост. 

Да, ще ни бъде трудно 1- 2 години, но след тях ще сме в много по- добра позиция в бъдеще. На Русия ще й е трудно в следващите 15 - 20 години. 

Констанца Рангелова прогнозира, че следващите цени, които ще договори България едва ли ща са по- ниски от сегашните, освен ако това не стане по линия на политическа подкрепа от държавите - износителки.

По отношение на намерението ЕС да се откаже от руския петрол до края на годината, тя смята, че това е лесно постижимо за България, защото имаме излаз на море и танкери до тук могат да стигат от много страни. Ако се наложат санкции, "Лукойл" ще бъде длъжен да намери алтернативи, поясни Рангелова.

Според нея кризата е възможност да осъзнаем историческите грешки, които сме направили и да започнем да градим едно по- сигурно бъдеще.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28