Мирен протест ще се проведе пред сградата на община Чепеларе в защита на мечките. Според заместник – кмета Стоян Кузмов за последните две седмици е засечена в града четири пъти във времето между 23 и 24 часа. В началото на миналата седмица се появи за първи път в северния край на града и бутна два кошера, разказа Кузмов. В събота срещу неделя се появява от южния край и бута кош до къщата на Кузмов. Видяна е от съседи, като най- вероятно е била привлечена от миризмата на храна. Бутнала е коша, но след това е избягала.
Според Кузмов мечките, които слизат в Чепеларе са две. Той се позовава на клиповете в интернет, където видимо мечките се различават. Според него те са тригодишни, отбити от майката и сега са принудени да търсят храна сами. Тъй като в планината все още няма хранителни ресурси, а те са малки, търсят най- лесния начин за набавянето им.
Разделението сред чепеларци е видимо – хората, които обичат планината и поминъкът им е свързан с гората, не се притеснят, но останалите се страхуват. Последното слизане е на 23-ти май. В момента има хора, които обикалят града, за да я заснемат, но не са я срещнали. Най- вероятно няма и да се върне, смята той.
Кузмов твърди, че все още няма заповед за отстрелване на мечката, като по думите му те не са опасни за хората.Той също подкрепя протеста за запазване на мечката, защото смята, че трябва да се изчакат още седмица – две, докато планинаната създаде условия за набавяне на храна.
„Но ако набезите й продължат и започне да прави бели, то тогава трябва да се предприемат действия“, добави заместник - кметът.
Горското и местната власт водят разяснителна кампания за предпазването от мечките. Кузмов коментира, че медиите всяват паниката в Чепеларе, като това е и причината за днешния протест, защото се пише че мечката ще бъде отстреляна.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..