Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имаме нужда от специалисти по медицинска речева и езикова патология

Годишно у нас 28 хиляди имат загуба на речта след инсулт

Здравната ни система в момента не предлага речева рехабилитация


От здравния профил на България, обявяван всяка година на сайта на Европейската обсерватория по здравни системи и политики се вижда, че страната ни заема едно от първите места в света по инсулти. Всяка година 28 хиляди души имат загуба на речта след прекаран инсулт и се  нуждаят от езикова, речева и поведенческа рехабилитация. 

Това съобщи в интервю за Радио Пловдив проф. Добринка Георгиева, специалист по речева и езикова патология от Медицинския университет-Пловдив. Тя е единствения български сертифициран специалист с европейска клинична специализация по нарушения на плавността на речта.

Проф. Георгиева обясни, че в момента в българската  здравна система - и в болнична, и в извънболнична помощ,  не се назначават речеви и езикови патолози /познати повече като логопеди/, които да оказват качествена терапия на пациентите в нужда.

Според нея, у нас има добре изградена и работеща образователна система, която разчита на логопеди, които работят основно в сферата на училищното и предучилищно образование. По отношение на възрастните пациенти, които страдат от тежка речева и езикова патология, България е  може би единствената страна в Европа, в която в здравната система няма назначени речеви и езикови патолози. По думите й, е тревожен и фактът, че през последните години все повече млади хора, между 35 и 45 години, получават инсулти и имат нужда от навременна и качествена речева и езикова рехабилитация.

Проф. Георгиева съобщи, че за първи път в страната и в Източна Европа започва обучението на магистри по медицинска речева и езикова патология в Медицинския факултет на Медицинския университет в Пловдив.

Програмата цели да подготви здравни специалисти, които чрез качествено обучение (включително студентски мобилности в чужбина и достъп до клинична онлайн практика в мрежи, одобрени от Американската асоциация на речевите и езикови патолози) да подобрят качеството на живот на десетки хиляди нуждаещи се болни в страната. Подкрепата на невролози, оториноларинголози, физикални терапевти, стоматолози, лицево-челюстни хирурзи, дентални специалисти, патофизиолози е определяща в процеса на подготовка на бъдещите магистри.

Интервю с проф. Георгиева може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергов ще обжалва решението на съда за варненските акции в Панаира

Бизнесменът Георги Гергов ще обжалва решението на Софийски градски съд, който определи за нищожен апорта на варненските акции от Панаира в доминираното от него дружество „Пълдин туринвест“. По думите му съдебните решения трябва да се изпълняват, но след като има право на обжалване, той ще се възползва от него. Гергов акцентира върху..

публикувано на 25.07.24 в 15:35

След август ще има масови фалити в туристическия бранш

"Шокира ме високата цена на електроенергията след 16ч., която достигна между 1500 и 2000 лв. мгвт/ч. И то - без ДДС и пренос на енергия.  Това вече го изпитахме през август 2022 г., когато обаче имаше компенсации за бизнеса и той понесе поскъпването сравнително леко. Сега обаче в пиковите два месеца на туристическия сезон - юли и август, тази цена я..

публикувано на 25.07.24 в 11:49

Сушата и жегата са причината за пресъхването на яз. "Пясъчник"

Масовото измиране на риба в яз. "Пясъчник" и ниското ниво на водата коментира в предаването "Точно днес" директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов. "Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон? По време на срещата при областния управител преди дни той уточни, че обемът на водата е 2,5 пъти..

публикувано на 25.07.24 в 10:20
Борис Попиванов

Политиците са се примирили, че отиват на нови избори

Летните кризи в политическия живот у нас - разговор с доц. Борис Попиванов , политолог и преподавател в Софийския университет, за невъзможните ходове, които циклят в спиралата кабинет-избори-партии. Доц. Попиванов смята, че няма сигнали за положителен сценарий за реализация на правителство с третия мандат. "Би трябвало след провала на втория мандат..

обновено на 24.07.24 в 10:24

Българите избират между Турция и Гърция за почивки в чужбина

Изборът на българите, които почиват в чужбина, традиционно е разпределен между Гърция и Турция.Това зая ви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Весела Гюрова, учредител на сдружението "Бъдеще за туризма", която работи в голяма пловдивска туристическа агенция. „Последните няколко години се наблюдава изключително засилен..

публикувано на 24.07.24 в 10:10