Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините получават 406 милиона лева за 234 проекта

Служебното правителство одобри списък с проекти на общини, които получат финансиране от държавата в размер на 406 млн. лева. Всяка община сама е решила дали да получи пари за ВиК, пътен проект или за улична мрежа в рамките на тазгодишния бюджет на Министерството на регионалното развитие и благоутройството. Парите са разпределени за общо 234 обекта. Одобреният списък е въз основа на писмо от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) от края на месец август и е пети пореден списък за подпомагане на общините. 

Политическата нестабилност се отрази върху работата на местната власт и очакването ни продължи с месеци. Видяхме разлчини списъци, които пораждаха напрежение сред колегите от местната власт. В крайна сметка се надяваме на един добър резултат и да започнем да изграждаме важите за общините ни проекти, каза в интервю за програма "Ден след ден" на Радио Пловдив  зам.-управителя на  сдружението на общините Донка Михайлова

Финансират се проекти, които имат работно проектиране и строително разрешение. В част от случаите вече има проведени процдури за избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки. За първи път ние получаваме толкова сериозен обем финансиране  за реконструкция най-вече на общинска пътна мрежа и подземна инраструктура и улици. Многократно НСОРБ е поставяло пред различни правителства проблемът за състоянието на общинската пътна мрежа, която по дължина е съзимерима с републиканската. През годините обаче получаванеото на финансиране за реконструкция на общинската пътна мрежа върви около 7 пъти по-малко от динансирането на републиканската, каза още Михайлова. 

Държавата финансира 50% от парите за инфраструктурни проекти, като те ще бъдат получени на два транша - 25% при подписване на договори и 25% в края на годината.  Предстои министърът на регионалното развитие и благоустройството да сключи споразумения за финансиране на конкретните проекти с кметовете на отделните общини. 

По изключение, заради бедствието в Карловско  за възстановяване на единствения достъп на местното население до няколко населени места и връзката им с републиканската пътна мрежа, за община Карлово в списъка са включени два обекта. Те са за реконструкция и рехабилитация на два общински пътя и водопроводните мрежи в населените места, част от направленията и в обхвата на общинските пътища.

Проектите са за пътищата, които тръгват от Московец – Богдан и Богдан-Войнягояво – там където река Стряма порази пътя и мостовите съоръжения, каза кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов и благодари за своевременната реакция за първоначалните средства за възстановяването на живота да в населените места.

Чака ни много работа и  тя няма да бъде свързана само с обектите, гласувани днес, а  и с други, с които сме кандидатствали в  Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане, каза още Кабаиванов. 

По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28