Новата книга на Виктория Бешлийска вече е в книжарниците. "Сърце" идва след дебютния й роман "Глина" и създава магична реалност, като изтупва праха на годините от автентичните български думи и ги ползва в съвременната литература, за да остави светлина и надежда сред читателите. Сюжетът се развива през 1243-та година, но има общо с настоящето.
Книгата разтърсва с дълбоката си християнска мистика и проникновения в психологията на българското християнство. Посветена е на един период, който изглежда крайно неблагодарен и трудно можеш да откриеш голямата светлина. А времето е едновременно много различно и много сходно с днешното - има нестабилност неяснота и криза, но и много светли духовни водачи, хора притеглящи към надмогване на битийното, егоистичното и виждането на истинския смисъл на нещата, каза историкът от БАН доц. д-р Веселина Вачкова, консултант на авторката за новия роман.
Историята се чете със сърце и вяра, а това е възможност да се създадат мостове между високата наука и хората, а и мостовете между всички нас - каквито са потребни, отбеляза Виктория Бешлийска. По думите й времето има нужда да говори и в различни епохи казва едни и същи неща, предава едни и същи послания, а гласът му говори чрез нас и през нас.
Създадохме нещо, което може да отвори сърцата на много хора, да повярват в потенциала си и да излизаме от кризите по-здрави, по-силни и обновени. Като синоним на сърце в Библията се използва думата тайник - място, където може да скриеш себе си или запазиш най-ценното за теб, т.е да влезеш в своя тайник означава да се прибереш в сърцето си. Важни са и думите светилник - това, което излъчва светлина и държиш осветява пътя и жар - да разгаряме в себе си и другите страст, желание, плам и възможност да постигаме повече и по-надалече, каза още Бешлийска.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..