Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Примерът на будителите лекува и вдъхновява обществото

През 1922 година с прокламация на министъра на просвещението Стоян Омарчевски е учреден Деня на народните будители и това става в много тежък за обществото момент. 

След първата световна война и последвалата национална катастрофа то е „ако не смъртоносно, то поне много тежко ранено“, припомня докторът на историческите науки Видин Сукарев. Като аналогия с  днешното време - едва отшумяла е и пандемията от Испанския грип, отнела хиляди животи.

Тогава символът на будителите помага на обществото да успее да се съвземе и да заздрави раните и точно, както през Възраждането да намери в миналото източник на вдъхновение.

Стоян Сукарев припомни, че преди 100 години денят е замислен в пряка връзка с първия български народен светец Иван Рилски, чиято памет църквата отбелязва на 19 октомври.  При смяната на календара през 1916 година държавата го измества с 13 дни и така светското честване е на 1 ноември.

По думите на историка прекъсването на традицията на Деня на народните будители след 1945 до 1992 е свързано с официалната доктрина за интернационализъм на комунистическата държава, която  неглижира националните каузи. Тогава държавата не е господар на националната си политика, казва Сукарев.

Що се отнася до версията, че още преди официализирането си през 1922 година, Денят на народните будители има предвестник през 1909 година в Пловдив, историкът подчерта, че спорадични данни за това има, но те не са специално проучени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Президентът е объркан за връчването на третия мандат

"След толкова много поредни избори може да се спори, дали има преформатиране на политическата система. Основните полюси остават същите и динамиката на системата се определя около отношенията на тези полюси в рамките на политическата ситуация.  От друга страна, си спомнете как изглеждаше пейзажът след протестите от 2020 г., когато имаше поява на нови..

публикувано на 22.07.24 в 10:50

Тежко е да гледаш как изчезват хиляди декари гори

Доброволното формирование в община Хисаря набира нови доброволци. Това обяви в социалната мрежа ръководителят на формированието Владимир Топалов. Търсят се петима души, които да попълнят състава на доброволческата структура, която по документи трябва да наброява 20 души, но на практика ентусиастите в нея са само 13.  Доброволците могат да..

обновено на 22.07.24 в 10:42
Иво Желев

Наесен отиваме на седми поред избори

Политическите въпросителни на лятото обсъждаме в програма "Точно днес" със социолога от ЕСТАТ Иво Желев. Той  прогнозира и възможностите за изпълнение на третия мандат и дали новите избори са неизбежни. По думите му вече е ясно, че в този парламент не може да се произведе нищо работещо.  "Нито има възможности за мнозинство, нито обща воля, нито..

публикувано на 19.07.24 в 10:28

Два екипа от Аварийно спасяване-Пловдив са на терен и днес

Пожарите наситиха новините, хората изгубиха домовете си, държавата ще даде по 1578 лева на пострадалите семейства. Говорим с доброволците, които са на терен при юли.  Включване в програма "Точно днес" на Георги Влайков  от Аварийно спасяване - Пловдив от мястото на пожара в Карловски регион.  Той подчерта, че остават на терена на вече..

обновено на 19.07.24 в 10:05

Само за 24 ч. събраха 20 000 лв. за екипировка на доброволците

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив говорим с Манол Пейков, народен представител от ПП-ДБ за поредната му акция, за дарения с код екипировка за доброволците За по малко от 24 часа успяхме да съберем 20 000 лева и днес ще закупим първите необходими атрибути за борба с огъня, каза за Радио Пловдив Манол Пейков. „Говорих с Георги Влайков от..

обновено на 19.07.24 в 10:05