Отговорът за успех на някакъв кабинет като че ли в дадения момент е "НЕ". Почти няма вариант в рамките на това НС да имаме редовно правителство - коментира ситуацията проф. Росен Стоянов от НБУ.
Ясно е, че става дума за политически фрази, задължитени в случя, но изпразнени от съдържание. Партиите просто отчитат формално някаква среща и толкова. Явно опасността от това да управляваш страната в сегашната ситуация е най-плашеща за политиците, смята експертът по обществени комуникации.
Някои пък третират варианта от продължаващо президентско управление, чрез служебното правителство, като опасност. Всъщност, именно те, несвършвайки своята работа, принуждават президента да прилага тези конституционни вече свои задължения.
Едно е ясно – отсега трябва да се строят мостовете за бъдещото, след поредните избори, управление. Съвсем прагматично да се започне с подаването на коректна информация между политическите формации.
За съжаление, и следващите избори няма да променят сегашното статукво. Може да има малко преразпределение на процентите, но се очертават почти същите субекти и в бъдещия парламент.
Не е невероятен вариант те просто да „тупкат топката“ дочаквайки изборите „две в едно“.
Има и подводен камък – едно слабо правителство става заложник на опасността по всяко време да го свалят. Това са едни своеобразни „плаващи пясъци“.
Логично би било най-накрая да се осъзнае от президента и той да си обърне навика който си е създал, а именно,че даването на третия мандат отново на БСП ще доведе до две негативни последици. Първо – това ще е тотален срив на тази партия и дори изчезването и от следващия парламент и второто – има категорична заявка, че никой няма да се коалира с тях така че да има резултатност. Това пък ще се отрази на неговия избор, като грешен.
Така че, даването на мандата на ДБ се очертава като все по-реално.
Ако го насочи към Български възход, има опасност държавният глава да бъде с основание обвинен в политическо инженерство – с оглед лидера на тази партия (ген. Стефан Янев). Именно тази им близост може би ще предпази президента от този ход, за да избегне тези обвинения.
А призивите за промяна на политическия модел в страната, идващи дори от самите партии, нямат голямо основание. За целта се иска пълно насищане на общественото пространство, а обществени нагласи. Такива засега, поне засечени от социологията – няма.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..