Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омлет и баница вече са лукс, сочат данните на КНСБ


КНСБ представи резултатите от традиционното наблюдение на потребителските цени и заплатите за издръжка през четвъртото тримесечие на изминалата година.

1351 лв. – това е минимума заплащане, което един работещ трябва да получава, за да се издържа и живее нормално по българските стандарти. 

За тричленно семейство, с едно дете, сумата е 2432 лв., сочат данните на  Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Какво може да се каже при тези данни?

Имаме 17.7% увеличение на разходите за издръжка само за една календарна година.  При потребителската кошница за основните продукти за живот обаче, нарастването е доста по-значително, заради тяхната неизбежна необходимост. Затова там нещата изглеждат много по нерадостно от средната статистика  - коментира експертът от Института към КНСБ Петър Мишев  

По думите му, най-ярък пример за поскъпване са яйцата, сиренето, млечните продукти. Вече дори един омлет или нещо традиционно, което е за българската трапеза, като баница,  става един лукс!

Работа на управляващите е да измислят какво трябва да се направи за населението, за да се компенсира тази яростна инфлация.

Едно от  първите неща е да се направи нов бюджет, понеже сега се стъпва върху финансовата рамка от предишната година, което е несравнимо.  Той трябва да нов, осъвременен с реалностите за тази година.

Уви, политическата обстановка продължава да е нестабилна и непредвидима.

Минималната работна заплатата е изключително важна,  защото се явява индикатор за това, накъде се движим – напред или изоставаме.  Въпреки синдикалните настоявания, МРЗ в момента е 780 лв.  Доходите все повече ще изостават и за населението ще става все по-трудно да поема разходите си.

Къде сме ние, сред останалите страни?

Цените, ако наблюдаваме ЕС горе-долу навсякъде варират и се увеличават, но разликата при нас е в много по-ниските доходи, отколкото в останалите държави от Съюза.

Обмислят се общи  действия между отделните синдикати за организирането на обща национална протестна кампания – заяви още Петър Мишев от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54