Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кой е по-по-AI?" - отговорите от Иван Иванов


Стив Джобс казва, че компютърът е колело за ума. Дали в такъв случай изкуственият интелект трябва да се оприличи на мотор, ракета или автономен автомобил? 

Въпреки, че виждаме все по-бързи темпове на развитие в AI сферата, експертите са умерени оптимисти. Така е, защото дори с бързите темпове на технологично развитие днес, изкуственият интелект просто не може да навакса с някои конкретни човешки умения. И този списък далеч надхвърля разпознаването на снимки на комини и автобуси.

Вместо да вземат работата ни, роботите най-вероятно ще вървят ръка за ръка с нас.

По думите на Иван Иванов специалист по наука база данни най-големите оптимизации идват при т.нар. подсилен интелект (augmented intelligence), където човешки оператор и машина си помагат. Станалият популярен ChatGPT и други генеративни платформи са пример точно за това.

„Кой е по-по-AI?“ е събитието което дава отговор на въпроси като например докъде стигат границите пред изкуствения интелект и какво е бъдещето на връзката машина-човек.

И още: какви са днешните възможности и ограничения пред ИИ; докъде може да стигне той в бъдеще – и къде вероятно няма да може да отиде и какви са предизвикателствата при съвместната работа на човек и машина?

Отговорите получаваме на 26 ануари от 20:00 в „Кой е по-по-AI?“ – събитие организирано от платформата RATIO, а лектор ще бъде самият Иван Иванов.

Той бе наш гост в предаването Клуб „Неделя“ и целият разговор с него можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Станка Лазарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55