Наред с масовото поскъпване на стоки се очаква и повишение в цените на финансовите продукти и услуги.
Не бих казала, че е много поскъпването на кредитите, за разлика примерно от началото на изминалата година към края, промените са не повече от 0,1 - 0,2 в посока нагоре. Средните лихви през септември са били 2,46. Сега са около 2,55 за нови ипотечни кредити. За потребителските кредити въпросът стои по същия начин, коментира в интервю за Радио Пловдив кредитния консултант Росица Денева.
Важно е клиентите да се консултират с правилните хора, да се информират как се образуват лихвите и дали самите продукти са подходящи за тях. Едно е да отидем на място и да вземем това, което ни предлагат. Съвсем друго, когато клиентът вземе адекватно решение, след като е запознат от специалист с възможните алтернативи. Важно е и да се обърне внимание на това как се формират лихвите, защото различните банки работят с различни лихвени проценти, каза още Денева.
Очаква се да има промени, тъй като лихвите на световните пазари се движат нагоре, но няма паника и драма. В САЩ покачването е 7 %, в Англия 4-5 % за ипотечни кредити. Дори и да има покачване, при нас то ще бъде плавно и постепенно, както и съобразено с настоящите пазарни условия, прогнозира кредитния консултант.
Съветваме нашите клиенти кредитът да е във валутата, в която си получават доходите. Едва 3 на сто са кредитите в евро - предимно на хора в чужбина, отбеляза Денева.
По думите й банката, отпуснала кредите е длъжна да информира клиентите си, ако има поскъпване. Това може да се провери много лесно с онлайн банкирането, като се следи размерът на лихвите.
Рефинансиране се препоръчва само след много прецизни сметки и когато обединението на задълженията води до намаляването на погасителните вноски, каза още финансовият специалист.
Целият разговор по темата от следобедната програма "Ден след ден" можете да чуете в прикачения звуков файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..