Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военното ни производство трябва да е по натовски стандарти

Йордан Божилов
Снимка: БГНЕС

Еврокомисарят Тиери Бретон, който е в България, за да преговаря за доставки на боеприпаси за Украйна, ще посети следобед оръжейното предприятие ВМЗ Сопот. За възможностите, а и за желанието на българските власти да отговорят на искането говорим в програма "Ден след ден" с Йордан Божилов, бивш заместник-министър на отбраната.

Той припомни, че има решение на министрите на отбраната на страните членки на ЕС, че трябва да се доставят най-вече снаряди на украинската армия, за да може тя успешно да продължи да защитава своята територия. По думите това, което е важно е, че  ЕК и Европейски съвет приеха да се заделят 2 милиарда евро за това нещо. Част от парите ще отидат  за закупуване на вече готови произведени оръжия, а част от парите ще бъдат за това да се повиши производителността на европейските предприя, произвеждащи голямокалибрени снаряди най-вече.

"И тук е важна ролята на  България и какво ние можем да направим. Преди всичко трябва  да отбележим, че България в миналото беше една от най-силно милитаризираните държави в света. Ние имахме изключително големи количества, въоръжение, техника и  боеприпаси. Имам предвид времето на студената война и въпреки че голяма част от тези боеприпаси, въоръжение и техника бяха или унищожени, или продадени  предполагам, че  все още имаме достатъчно. Тоест ние може да дадем нещо, което е готово. И от друга страна става въпрос за производство. И тук въпросът е какво може да произвеждаме?. Досега нашата промишленост произвежда основно снаряди, боеприпаси по съветски стандарт. Ако говорим за артилерия, това са 152, 122 милиметрови снаряди. Натовският стандарт е друг. И е много важно за нас, ние да пренастроим нашето производство, така че да  произвеждаме не само старо съветско въоръжение, но и такива  по натовски стандарт.", коментира Божилов.

Цялото интервю с Йордан Божилов може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42