620 са регистрираните случаи на варицела в Пловдив и региона през първите два месеца на година, като от началото на март до днес са установени още над 200 болни деца. Това сочат данните на РЗИ – Пловдив. Най-засегната е възрастовата група от 5 до 9 години.
Подобна е картината и при скарлатината. От началото на годината има 186 заболели, при 138 за цялата 2022 година. До този момент през март има вече 94 заразени деца, като най-много са отново между 5 и 9 години. Пред Радио Пловдив епидемиологът д-р Християна Бацелова обясни, че става дума за типично сезонно разпространение на тези въздушно-капкови инфекции:
"Истината е, че противоепидемичните мерки, които бяха въведени от 2020 година, доведоха доха действително до ограничаване на тези две заболявания. Тоест когато се ограничи контактът между децата, съответно се ограничават въздушно-капковите заболявания".
Д-р Бацелова припомни, че варицелата и скарлатината са сред най-лесно и бързо разпространяващите се заразни заболявания.
"Ръстът на варицелата е очакван. Сега е сезонът на въздушно-капковите инфекции, а противоепидемичните мерки, които бяха въведени от 2020 г., доведоха до ограничаване и на скарлатината и варицелата. След като мерките отпаднаха, тези патогени намират начин да се разпространяват". Това подчерта епидемиологът и преподавател в Медицинския университет д-р Христиана Бацелова.По думите й, най-голям риск от заразяване има в организираните колективи - яслени и детски групи и училища. Варицелзостер вирус, който причинява варицела, се нарежда след морбили по заразност вирус и е много силно заразно заболяване. Източник за заразата може да бъде както болен от варицела, така и болен от херпес зостер. Вирусът в природата се поддържа от възрастните, които някога са преболедували от варицела и те в някой етап от живота си изявяват херпес зостер. Те са заразни и обикновено заразяват внучетата си и оттам започва епидемичният взрив в детските заведения.
"Затова трябва да се има предвид, че когато има лице с херпес зостер, то не трябва да контактува с непреболедували от варицела или неваксинирани. Заболяването се предава лесно в едно помещение с кихане, кашляне, говор."
Д-р Бацелова подчерта още, че ваксината е с висока степен на ефективност - над 95% и е с доказана безопасност. Това означава, че ако организмът не отговори на първата дози, задължително ще реагира на втората. С две дози се придобива пожизнен имунитет срещу заболяването.
Такава ваксина могат да си поставят всички лица над 9-месечна възраст, които не са преболедували от варицела. Ваксина не трябва да си поставят бременни и лица с вроден или придобит имунен дефицит. Всеки лекар, ако има желание, може да поставя ваксината, която не е задължителна.
"Важно е обаче да се знае, че това е жива ваксина и тя трябва да се съхранява и транспортира при температура между 2 и 8 градуса, да не се оставя извън хладилник".
Личните лекари имат достатъчно опит с тези болести, които имат характерна симптоматика. Пациентите обаче не трябва да отказват антибиотичното лечение, ако то е препоръчано от лекарите, защото заболяването може да доведе до фатални последствия за сърцето и бъбреците. Възрастните много рядко боледуват от скарлатина и тя по-скоро протича със симптоматиката на ангина.
Д-р Бацелова бе категорична, че ситуацията с двете заболявания у нас не е извънредна и в началото на лятото те ще започнат да отшумяват.
Цялото интервю - звуковия файл:
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..