Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациентите трябва да имат право на гъвкавост

"От това, което изчетох и чух, разбрах, че има неразбиране по темата с лекарствата. В последните десетина дни от кръга на преговорите с представителите на НЗОК се получи искане от тяхна страна,  което променя съществуващата сега  дийствителност. В последните години  ние бяхме разписали в нашите договори, че когато пациентът иска по свое желание да получи по-малко опаковки от предписаните, това е възможно. За голяма част от лекарствата пациентите заплащат твърде висока цена. Понякога се случва, че дозата е намалена и на пациентът може да му стигне количеството, може да бъде закупена па-малка част от лекарството. Това беше възможно. Сега от НЗОК искат  да отпадне и това право на пациента и то обръща взаимоотношенията между Касата и аптеките на 180 градуса". Това заяви  Димитрия Стайкова, която е в ръководството на Българския фармацевтичен съюз.

По думите й, Съюзът на фармацевтите не може да бъде против правото на пациента той да реши какво да получи по линия на НЗОК. "Ние знаем, че те заплащат твърде висока цена за лекарствата и независимо от факта, че  в интерес на аптеките да продадат повече лекарства,  не можем да подкрепим това искане".

Като аргумент за  категоричната позиция на фармацевтите да не подкрепят искането на НЗОК, Стайкова посочи факта, че напоследък дефицитът сред лекарствата се задълбочава. В условията на недостиг е разумно пациентът да може да се откаже от определено лекарство и да търси междувременно друго работещо решение за някой от продуктите. "Една от големите фирми производителки на лекарства дори уведоми официално НЗОК и аптеките, че през февруари не се очаква нито една доставка на техен продукт. Ние трябва да отчетем тази реалност, която ще се задълбочава". 

Стайкова бе категорична, че в интерес на пациентите е да бъде подкрепено правото им за по-голяма гъвкавост. Тя обясни, че има лекарства, които могат да бъдат заменени с аналогични от друг производител, особено за най-масовите лекарства.

"Всички лекари са в състояние да изберат правилния продукт, а и фармацевтите са обучавани да препоръчат еквивалентна замяна. За това спор няма. Но има и лекарства, които са единици и няма с какво да бъдат заменени. За тях се очартава по-голям проблем. Действащото законодателство в България урежда това, че когато даден лекар се съгласява изписан от него продукт  да бъде заменен с генеричен, той трябва да попълни изрично съгласието си в електронната рецепта. Това обаче не влезе в сила и през всичките години аз съм виждала само две такива рецепти.

Безкрайно сме засегнати от едностранчивото поведение на представителите на НЗОК от подмяната на това, за което сме се договорили през последните десетина дни. Намираме се в нелека ситуация и се надяваме разумът да победи. Или трябва да има отлагане на срока 1 април или да имаме като обеца на ушите си това, за което професионалистите алармират и говорят и то в крайна сметка се сбъдва - слушайте тези, които това работят".

Интервюто - звуковия файл: 

По публикацията работи: Веселина Пеева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55