Комисия в състав доц. д-р Григорий Вазов, доц. д-р Георги Бърдаров, проф. Боян Биолчев, Атанас Капралов, д-р Стефан Шивачев, Николай Урумов, д-р Борислава Петрова, Иванка Виришапкова и Николай Новаков определи Теодора Димова за носител на Националната Вазова награда за литература 2023. Отличието се връчва ежегодно в Сопот на 9 юли, рождената дата на Иван Вазов.
Теодора Димова е родена през 1960 г. в София в семейството на писателя Димитър Димов. Завършва 114 Английска езикова гимназия и английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Специализира в Royal Court Theatre в Лондон. Работи като журналист, преводач, преподавател по английски.
Първата ѝ пиеса „Фюри“ печели през 1987 г. награда на конкурс в БНР. През 2000 г. печели Първа награда на прегледа на Нова българска драма в Шумен и Специалната награда на името на Маргарит Минков на Третия национален конкурс по драматургия.
Ръкописът на романа „Майките“ печели голямата награда на конкурса „Развитие“ за 2004 г. Романът „Майките“ печели наградата на Bank Austria за източноевропейска литература за 2007 г. и наградата на София в раздел литература за 2007 г. През 2010 г. „Марма, Мариам“ печели националната награда за литература „Христо Г. Данов“. и е сред номинираните за националната награда за съвременна българска проза „Хеликон“ за 2010 г. Романът „Влакът за Емаус“ е сред номинираните за националната награда за съвременна българска проза „Хеликон“ за 2014 г. През 2022 г. „Поразените“ получава новоучредената френска литературна награда „Фрагонар“. През 2023 г. Теодора Димова става носител на Голямата награда за литература на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Община Сопот отбелязва 9 юли като национален празник, защото културата е основа за развитието на цивилизованото общество. Както всяка година гости от цяла България са поканени да посетят родния град на Вазов. Тържествената програма започва в 09:30 часа в Народно читалище “Иван Вазов – 1871” и продължава до 21:30 часа.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..