Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да въведем предмет "себепознание" в училище

„Тялото винаги следва душата. За да може тялото да извърши някакъв акт, преди това в душата трябва да има неща, които не са подредени по здравословния начин. Идеята за генералната превенция и за профилактика на психичното здраве трябва да бъде наложена, защото после може да има терапия, но винаги е по-добре да предотвратим.“ Това заяви психотерапевтът Мадлен Алгафари.

Тя припомни, че съществува и поговорка, която е по-стара от всички психотерапевтични науки, че лоша рана заздравява, но лоша дума не се забравя. „Изобщо нямаше да има професия психотерапевти, ако тези рани в душата не бяха нанесени“.

Със сигурност, наказанието е инструмент за постигане на промяна в съзнанието на насилниците, но  то е последната мярка. Трябва да се говори най-вече за просвета още от малки – какво е правилно, какви родители да бъдем, какво е грешно, какво разболява.

 Необходимо е да се говори за генерално променяне на себесъзнанието и затова терапевтите тръбят, че основната ни диагноза е неосъзнатостта. Всеобщото образоване в ранното детство като подход при родителите, би профилактирало по-късни прояви.

По думите на Алгафари, необходимо е да бъде извършена много предварителна работа, още преди да има проблем, за да може почвата, на която впоследствие би поникнал един проблем, да не му позволи това. Превенция е необходима и в медицината, и в психотерапията, и в  ограмотяването ни, по отношение на важните за живота неща. А това става с просвета на тези, на които им предстои да станат родители.

Мадлен Алгафари бе категорична, че работейки „с вътрешния свят“, знае, че преди случващото се да „излезе навън“, първо се е случило във вътрешния свят.

„Много пъти съм говорила как трябва да се въведе предмет себепознание в училище, защото, ако имаме яснота за себе си, ще бъдем и по-добри хора. А отвътре се вижда, че има повишени нива на тревожност, на стрес, затова има и лавина от хора, които искат да ходят на психотерапия, да изучават психология. Расте броят на хората, които искат да израстнат духовно“.

Като аргумент, тя заяви, че тръгването на терапия не означава, че искаш само да излекуваш нещо, а да станеш по-зрял, по-цялостен, по-щастлив, да си отвориш очите за истината, защото в матрицата има много неверни неща.

Алгафари бе категорична, че идва ново поколение родители, които четат, които искат да са здрави, които ходят на терапия и са много по-осъзнати.

„Да кажем и конкретните неща – има здравословен начин да бъдем агресивни.  Той казва истината, но не наранява. Конкретните неща, които се променят в разбирането им, ще променят и човечеството“.

Промяната в съзнанието обаче не може да се случи с вълшебна пръчка. Психологическите корени на бъдещото евентуално насилие се крият още в първите години, когато детето прохожда, подчерта Алгафари.

„Свръхгрижовната майка – орлица например, е агресор и това води впоследствие до нездрави прояви на агресия. Има стереотипи, които трябва да бъдат преобърнати.“

Тя бе категорична, че насилието съществува в много измерения на битието и винаги е реакция. Хората не се раждат агресивни.

„Агресията може да бъде нещо много положително. Раждането на дете например е агресия, поникването на пъпката - също. Въпросът обаче е как да тръгнем към другия – с добронамерено отношение, но отстоявайки се“.

Цялото интервю – звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28