Според него е сигурно, че кабинетът ще оцелее след местния вот, а най-вероятно и след него, тъй като изборните резултати ще бъдат прочетени по различен начин, като едни ще бъдат по-ентусиазирани, други ще се успокоят, а трети ще постигнат някакви резултати, без да са се надявали на нещо.
"В момента това поведение на изострена реторика между Кирил Петков и Бойко Борисов се дължи най-вече на стартирането на предизборната кампания за местните избори и всеки се опитва по неговия си начин, на неговата публика или електорат, да влее ентусиазъм, да покаже че въпреки участието им в общото упражнение, партиите в управляващата коалиция все пак имат немаловажни различия и те да бъдат двигател за гласуване", подчерта Стефанов.
Той посочи, че тази по-ожесточена реторика ще се задълбочава тепърва, особено с наближаването на местния вот, защото особено за коалицията ПП-ДБ е много важно да не губят политическа физиономия и идентичност, а всяко от обединенията в управляващото мнозинство ще направи опит да прочете ситуацията по удобен за него начин.
Стефанов беше категоричен, че Румен Радев се чувства все по-некомфортно в институционалните дрехи на президент и му се иска да се впусне в активната политика.
"От друга страна той не иска да поеме риска да влезе открито на състезанието на терен, където може да загуби всичко, тъй като в момента, в следващите три години, които му остават като мандат, той може буквално да прави политически каквото си иска и няма никакви последици за него. Предсрочни избори за президент са много слабо вероятна хипотеза, а импийчмънт само би повишил рейтинга му и би засилил неговата кандидатура като политически лидер. Според мен той тества ситуацията и би могъл с посланията да продължи активното си месене в политиката. Но това едва ли ще прелее в някакъв вид институционален авторитет и директна намеса на президента в местните избори не очаквам, тъй като това би било наистина кощунствено безобразие. Поне на ниво реторика обаче поведението му може да прелее в аргументи или да повтаря като рупор тези на г-жа Нинова от БСП и на г-н Костадинов от "Възраждане", смята политологът.
Според него след завръщането на Васил Божков от неговата доброволна емиграция в чужбина, би трябвало прокуратурата и съдът да се задействат.
"Да видим един български гражданин дали е невинен до доказване на противното, или е нарочен за виновен, преди да е минал съдебен процес. И тук вече прочитът на партиите на цялата тази процедура ще покаже, на какво ниво сме ние като общество. Дали сме готови да преглътнем поредния скандал, все едно нищо не е станало и някой нарочен за голям злодей да си отнесе предполагаемото полагаемо и всичко да мине като "всяко чудо за три дни" или г-н Божков ще участва отново активно, този път не със статуси в социалните мрежи, а с изявления пред медиите за това, какво се случва. И е факт, че този път целият процес е под мониторинга на правителство, поставило собственото си съществуване като гарант европейско бъдеще със спазване на всички европейски ценности и норми", каза Любомир Стефанов.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..