Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кабинетът ще оцелее и след местния вот

Любомир Стефанов
Снимка: БНР

Очакванията кабинетът да изпълни мандата си са по-скоро свръх оптимистични, но този риск в момента е средно голям и не бива да бъде надценяван, заяви в предаването на Радио Пловдив "Точно днес" политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов. По думите му обаче пропускаме важната променлива, определяща поведението на политиците преди началото на есенната сесия на парламента, а именно местните избори. 

Според него е сигурно, че кабинетът ще оцелее след местния вот, а най-вероятно и след него, тъй като изборните резултати ще бъдат прочетени по различен начин, като едни ще бъдат по-ентусиазирани, други ще се успокоят, а трети ще постигнат някакви резултати, без да са се надявали на нещо. 

"В момента това поведение на изострена реторика между Кирил Петков и Бойко Борисов се дължи най-вече на стартирането на предизборната кампания за местните избори и всеки се опитва по неговия си начин, на неговата публика или електорат, да влее ентусиазъм, да покаже че въпреки участието им в общото упражнение, партиите в управляващата коалиция все пак имат немаловажни различия и те да бъдат двигател за гласуване", подчерта Стефанов. 

Той посочи, че тази по-ожесточена реторика ще се задълбочава тепърва, особено с наближаването на местния вот, защото особено за коалицията ПП-ДБ е много важно да не губят политическа физиономия и идентичност, а всяко от обединенията в управляващото мнозинство ще направи опит да прочете ситуацията по удобен за него начин. 

Стефанов беше категоричен, че Румен Радев се чувства все по-некомфортно в институционалните дрехи на президент и му се иска да се впусне в активната политика. 

"От друга страна той не иска да поеме риска да влезе открито на състезанието на терен, където може да загуби всичко, тъй като в момента, в следващите три години, които му остават като мандат, той може буквално да прави политически каквото си иска и няма никакви последици за него. Предсрочни избори за президент са много слабо вероятна хипотеза, а импийчмънт само би повишил рейтинга му и би засилил неговата кандидатура като политически лидер. Според мен той тества ситуацията и би могъл с посланията да продължи активното си месене в политиката. Но това едва ли ще прелее в някакъв вид институционален авторитет и директна намеса на президента в местните избори не очаквам, тъй като това би било наистина кощунствено безобразие. Поне на ниво реторика обаче поведението му може да прелее в аргументи или да повтаря като рупор тези на г-жа Нинова от БСП и на г-н Костадинов от "Възраждане", смята политологът.

Според него след завръщането на Васил Божков от неговата доброволна емиграция в чужбина, би трябвало прокуратурата и съдът да се задействат. 

"Да видим един български гражданин дали е невинен до доказване на противното, или е нарочен за виновен, преди да е минал съдебен процес. И тук вече прочитът на партиите на цялата тази процедура ще покаже, на какво ниво сме ние като общество. Дали сме готови да преглътнем поредния скандал, все едно нищо не е станало и някой нарочен за голям злодей да си отнесе предполагаемото полагаемо и всичко да мине като "всяко чудо за три дни" или г-н Божков ще участва отново активно, този път не със статуси в социалните мрежи, а с изявления пред медиите за това, какво се случва. И е факт, че този път целият процес е под мониторинга на правителство, поставило собственото си съществуване като гарант европейско бъдеще със спазване на всички европейски ценности и норми", каза Любомир Стефанов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителство няма да има, трябва коалиция след нови избори

Шансовете за постигане на консенсус, който да е основата за правителство, са нулеви. По-скоро това, което се вижда е предизборна кампания. Предизборна кампания, но не такава, в която ние сме срещу всички. Ясно е, че ще има нови избори, както и че следващият парламент трябва да мисли за коалиция. Искрено се надявам, да има съзряване у..

публикувано на 31.07.24 в 10:50

Огромно праисторическо селище проучват край Скутаре

Продължава проучването на археологията в землището на пловдивското село Скутаре. Там се е намирало открито, неукрепено селище, което е обитавано в дълъг период от време - от неолита до Средновековието (от 6-то хилядолетие преди Христа до ХІІ - ХІІІ в. след Христа). Селището е открито преди време, но пълното му проучване започна миналата година и..

публикувано на 31.07.24 в 10:43

платена публикация
Фючърсни договори срещу физическо злато: Кое е по-добрата инвестиция?

Търгуването със злато отдавно се е наложило като практика сред инвеститорите, целящи да избегнат финансови загуби във времена на икономическа нестабилност и висока инфлация. Съществуват различни методи за инвестиция в благородния метал и в днешната статия ще разгледаме два от най-популярните - физически активи и фючърсни договори. Предстои да..

публикувано на 31.07.24 в 10:17

Актуализират цените и услугите на общинските фирми в Пловдив

Промени в цените за услугите и таксите за дейности на общинските предприятия ще разгледа Общинският съвет на Пловдив в четвъртък. Предложението е на база на  увеличените им разходи и конкурентноспособност с частните фирми на пазара. По- високи са цените за всички услуги на Дезинфекционната станция, 13 от услугите на „Траурни дейности,..

обновено на 30.07.24 в 12:20

Въпреки решението на КС, каузата ни за съдебна реформа остава

"Истината е, че нямаме доверие на ИТН. През цялото им съществуване те излъчват смесени сигнали. Те свалиха и Правителството, но трябва да си дадем сметка, че точно по инициатива на ИТН се отмениха  част от реформите в Конституцията и съм убеден, че  един ден именно колегите, които инициираха това искане, дълбоко ще съжаляват". Това заяви юристът и..

публикувано на 30.07.24 в 11:06